Jak wybrać idealny telefon dla seniora?

Udostępnij

Urządzenia kierowane do osób starszych są dziś coraz ważniejszym elementem rynku. Oczywiście, nie wszystkie zasługują na miano przyjaznych seniorom, warto więc zastanowić się nad tym, jakie istotne kryteria powinny być przez nie spełniane.

Na pierwszy plan niezmiennie wysuwa się w takim przypadku prostota obsługi. Nie można pozwolić na sytuację, w której litery w smartfonie będą nieczytelne, a interfejs trudny do opanowania ze względu na swoją szczegółowość. Telefon nie powinien też być wyposażony w zbędne funkcje. Niektóre nie tylko nie pomagają seniorom, ale wręcz rozpraszają ich uwagę sprawiając, że osoby starsze zastanawiają się nad tym, czy nie lepiej zrezygnować z telefonu.

Gdy przedmiotem dyskusji są smartfony skierowane właśnie do seniorów, nie można uciec od pytania o to, który z systemów operacyjnych okaże się w ich przypadku tym najlepszym. Nietrudno się domyślić, że jedno idealne oprogramowanie nie istnieje. Owszem, można robić pewne zestawienia, które ułatwiają podjęcie ostatecznej decyzji, trudno jednak nie zgodzić się z tym, że mamy do czynienia z kwestią indywidualną, która właśnie w taki sposób powinna być postrzegana. Najlepiej więc, jeśli senior ma szansę przyjrzeć się każdemu z systemów i przetestować możliwości kolejnych z nich.

Bardzo dużą rolę odgrywa zresztą także przyzwyczajenie. Jeśli seniorowi uda się poznać, a następnie opanować jeden system operacyjny, nie ma sensu podejmowanie prób zmiany jego nawyków nawet, jeśli argumentuje się to większą atrakcyjnością innych rozwiązań. Należy przy tym pamiętać, że system, bez względu na to, na jaki się zdecydujemy, powinien być maksymalnie intuicyjny.

telefon dla seniora

Coraz więcej uwagi poświęca się również wyświetlaczom słusznie zakładając, że ich znaczenie będzie w przypadku seniora o wiele większe niż w odniesieniu do osoby młodej. Nacisk kładzie się przede wszystkim na duży oraz wyraźny ekran, dzięki któremu nasz wzrok nie musi się męczyć, a litery się nie rozmazują. Seniorzy cenią sobie też relatywnie duże ekrany, można więc założyć, że pięć cali to w ich przypadku absolutne minimum. Technologia wykonania matrycy jest czynnikiem istotnym, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że w przypadku większości osób mamy do czynienia z terminem, który mówi niewiele. Warto zatem poświęcić nieco uwagi samej rozdzielczości. Co do zasady, im jest ona wyższa, tym bardziej czytelne są treści, jakie prezentuje się na telefonie. Wysoka rozdzielczość sprawia też, że senior nie odczuwa dyskomfortu, w jaki jest go w stanie wpędzić systematycznie pogarszający się wzrok.

Kwestią, której nie powinno się zaniedbywać są tez tak zwane szybkie tryby. Dziś wielu producentów poważnie myśli o seniorach jako o swoich potencjalnych klientach, nie dziwi więc to, że wiele telefonów może być uruchamianych w tak zwanych szybkich trybach. Momentalnie otwierają się zatem choćby określone kontakty oraz kalendarz.

Również bateria może decydować o tym, czy senior będzie chciał aktywnie korzystać z przekazanego mu telefonu, sprawdza się więc zasada mówiąca o tym, że im bardziej jest wytrzymała, tym lepiej. Najlepiej, jeśli pojemność akumulatora przekracza 4000 mAh.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz