Apple Watch Series 6 Recenzja

Udostępnij

Apple Watch od dawna zdominował lukratywny rynek smartfonów, a nowo wydana seria 6 ma na celu dalsze umocnienie tego statusu.

Zachowano w nim nowoczesny język projektowania i wspaniałe funkcje, które sprawiły, że modele poprzedniej generacji stały się tak popularne, a także wprowadzono nowe opcje, takie jak monitorowanie tlenu we krwi, dodatkowe twarze zegarków oraz oczekiwaną funkcję śledzenia snu.

Aktualizacje te są połączone z pożądanymi ulepszeniami w zakresie wyświetlania i wydajności. Ogólnie rzecz biorąc, Apple Watch Series 6 jest prawdopodobnie najlepszym zegarkiem na dzień dzisiejszy na rynku.

Jednak nowe funkcje Blood Oxygen i Sleep Tracking są raczej ograniczone w swojej obecnej formie. Więc, z Watch Series 3 i Watch SE dostępne jako tańsze opcje, czy te funkcje są naprawdę warte dodatkowych pieniędzy? Jeśli zdrowie jest dla Ciebie ważne i cenisz sobie możliwość wykonania EKG i śledzenia zawartości tlenu we krwi z nadgarstka, to odpowiedź brzmi tak. W przeciwnym razie, kupno jednego z tańszych opcji Apple Watch jest sposób, aby przejść.

W pudełku:

 • Apple Watch Series 6
 • Stacja dokująca do ładowania magnetycznego (zasilacz NO)
 • Opaska na nadgarstek
 • Informacje o gwarancji i skrócona instrukcja obsługi

Dobry

 • Wyświetlacz zawsze na ekranie jest bardzo jasny
 • Czuje się naprawdę szybko
 • Szybsze ładowanie

The Bad

 • Śledzenie snu jest ograniczone
 • Monitorowanie tlenu we krwi może być bardziej użyteczne
 • Żywotność baterii nie jest niesamowita.

Design & Styl

W przeciwieństwie do większości innych inteligentnych zegarków na rynku, Apple Watch Series 6 szczyci się eleganckim, prostokątnym wzornictwem z ceramicznym panelem tylnym. Po lewej stronie znajduje się głośnik, a po prawej przycisk, otwór na mikrofon i cyfrowa koronka, która zapewnia haptyczne sprzężenie zwrotne.

Górna i dolna część służą do mocowania dołączonych opasek. Apple oferuje szeroką gamę produktów, na którą składają się nowe opaski Solo Loop i Braided Solo Loop, a także bardziej tradycyjne opcje Sport Band, Sport Loop, Skóra i Stal nierdzewna.

Opcje kolorystyczne i wykończeniowe również nie rozczarowują. Standardowo Apple oferuje aluminiową obudowę, którą można wybrać w kolorach Space Gray, Silver, Gold oraz nowych kolorach Blue i Product (RED).

Jeśli chcesz wydać więcej, obudowę ze stali nierdzewnej możesz nabyć w kolorach grafitowym, srebrnym i złotym. A jeśli nie ma problemu z pieniędzmi, są to futerały Titanium i Space Black Titanium.

Podobnie jak w przypadku poprzednich modeli Apple Watch, Watch Series 6 jest dostępny w dwóch rozmiarach - 40 mm i 44 mm.

Wyświetlacz i tarcze zegarków

Wyświetlacz Retina w modelu Watch Series 6 wygląda identycznie jak w starszych modelach Watch Series 4 i Series 5. Jednak firma Apple wprowadziła kilka kluczowych zmian, które poprawiają ogólne wrażenia.

Mianowicie, wprowadzony dopiero w zeszłym roku wyświetlacz "Always-on-Display" zyskał dużą jasność. Apple twierdzi, że funkcja ta jest teraz 2,5 raza jaśniejsza niż poprzednio, co jest z pewnością zauważalne w codziennym użytkowaniu.

Osobiście jestem fanem modułowego zegarka Infograph, który dostosowałem do wyświetlania mojej lokalnej 5-dniowej prognozy pogody, godziny i daty, skrótu do aplikacji tętna, moich pierścieni sprawnościowych i szansy na deszcz.

To dużo informacji jak na jedną tarczę zegarkową, ale mogę je wszystkie łatwo odczytać dzięki jaśniejszemu wyświetlaczowi Always-on-Display.

Mówiąc o tarczach zegarków, watchOS 7 wprowadza szereg nowych opcji. Wiodące są Typograph, GMT, Count Up, Stripes i Artist faces, które można dostosować do własnych upodobań.
Apple zapowiedziało także nową zabawną opcję Memoji i Animoji watch face. Możesz jej użyć, aby mieć przez cały czas na zegarku losowe Animojis lub pokazać swoją osobistą.

Apple Watch Series 6 nie obsługuje tarcz do zegarków innych producentów, ale firma oferuje przyzwoitą ilość opcji wewnętrznych i umożliwia teraz udostępnianie spersonalizowanych tarcz do zegarków.

Oprogramowanie i wydajność

Firma Apple zainstalowała fabrycznie system watchOS 7 w swoim najnowszym smartwatch'u i wprowadza zaktualizowane animacje, które są bardzo zgrabne. Dzięki temu Watch Series 6 jest nawet o 20% szybszy od swojego poprzednika, co jest powodem, dla którego został zainstalowany razem z nowym systemem Apple S6.

W rzeczywistych warunkach użytkowania zegarek czuje się niewiarygodnie szybko. Każda pojedyncza aplikacja, którą wypróbowałem, otwierała się natychmiast, jedynym wyjątkiem był wbudowany App Store, który czasami może zająć sekundę lub dwie do pełnego załadowania.

Monitorowanie tlenu we krwi

W przeciwieństwie do funkcji EKG Apple Watch i nieregularnych powiadomień o rytmie serca, które są również obecne na zegarku i zostały certyfikowane przez władze lokalne na całym świecie, w tym FDA, nowa funkcja tlenu we krwi nie jest zalecana dla celów medycznych.

Oznacza to, że nie należy oczekiwać, że zegarek Apple Watch Series 6 wykryje objawy jakichkolwiek chorób. Dotyczy to oczywiście także wirusa COVID-19, którego głównym objawem jest często niski poziom tlenu we krwi.

Zamiast tego firma Apple zachęca do korzystania z nowej aplikacji Blood Oxygen dla ogólnego dobrego samopoczucia. Działa ona poprzez świecenie światłem podczerwonym przez nadgarstek i pomiar ilości tlenu, który odbija się od naczyń krwionośnych.

Aby dokonać pomiaru, wystarczy otworzyć wyżej wymienioną aplikację i nacisnąć przycisk Start. Proces ten trwa tylko 15 sekund i aby uzyskać najlepszy możliwy odczyt, zaleca się oprzeć nadgarstek na stole i upewnić się, że pasek jest dobrze wyregulowany.

Czasami otrzymasz "nieudany pomiar", jak to robiłem wiele razy. Jednak w większości przypadków sprowadza się to do tego, że zegarek jest za nisko na nadgarstku lub pasek jest albo trochę za ciasny, albo za luźny.

Kiedy już opracujesz to słodkie miejsce, które wprawdzie zajęło mi sporo czasu, pomiary są dość spójne. Przy pierwszym odczycie uzyskałam 100% - co jest idealne - a większość moich odczytów od tamtej pory mieści się w przedziale od 95% do 100%.

Niektóre z nich miałem również w latach 90-tych, a nawet taki, który zarejestrował 86%, ale w większości były one robione podczas snu i nie zauważyłem ich. W przeciwieństwie do konkurencyjnych zegarków, Apple Watch Series 6 utrzymuje najwyższy poziom tlenu we krwi przez cały dzień poprzez pomiary tła.

Wszystkie dane dotyczące tlenu we krwi są zebrane razem w sekcji Respiratory w aplikacji iPhone's Health. Wielka szkoda, że zegarek nie potrafi wykryć objawów, ale odczyty powyżej 90% są ogólnie uważane za zdrowe, więc to od Ciebie zależy, czy wszystko zinterpretujesz.

Śledzenie snu (Sleep Tracking)

Funkcja Sleep Tracking nie jest ekskluzywnym produktem Apple Watch Series 6, ale raczej takim, który pojawia się wraz z najnowszą aktualizacją systemu watchOS 7. Aby skorzystać z funkcji Sleep Tracking, można albo aktywować tryb uśpienia ręcznie za każdym razem, gdy idziesz do łóżka, albo ustawić harmonogram snu na tydzień.

Zdecydowałem się na ten ostatni i byłem zadowolony z tego doświadczenia. Gdy tylko rozpocznie się pora snu, wyświetlacz "Always-on-Display" wyłączy się automatycznie, a po dotknięciu go w nocy pojawi się analogowa twarz zegarka.

Funkcja ta działa obok mojego iPhone'a, więc wie, kiedy korzystam z telefonu w łóżku, mimo że mam zamiar spać. Wykrywa również, kiedy budzę się w środku nocy i rejestruje ten czas jako "w łóżku".

Ale to pozostawia wiele do życzenia w porównaniu z rywalem Sleep Tracking opcji. Samsung i Fitbit zaoferowały bardziej kompleksowe dane o jakości snu i jak to poprawić przez dłuższy czas, podczas gdy Apple Watch po prostu wymienia, jak długo spałeś.

Inną rzeczą, którą uważam za frustrującą jest to, że po wyłączeniu alarmu rano zegarek zatrzymuje sen śledzenia całkowicie. Wprawdzie ma to sens, ale jeśli mój zegarek wie, ile biegów schodów pokonałem, na pewno może obliczyć, jak długo spałem w łóżku po przebudzeniu, którego jestem winny w weekendy.

Jeśli chcesz, aby któryś z tych elementów znalazł się w aplikacji "Zdrowie", musisz go zapisać ręcznie, tak jak zrobiłem to w ostatni weekend.

W każdym razie, to tylko ja pieprzę. Nowa funkcja Śledzenie snu jest całkiem świetna, a teraz jestem o wiele bardziej świadomy, jak wiele czasu spędzam na spaniu każdej nocy z tego powodu.

Pranie ręczne

Moment tej cechy nie mógłby być lepszy, biorąc pod uwagę stan świata. Zasadniczo uruchamia on 20-sekundowy timer na zegarku i zachęca do dokładnego umycia rąk.

Działa on poprzez odsłuchiwanie bieżącej wody i jest generalnie dokładny. Pojawienie się animacji może czasami zająć kilka sekund, ponieważ zegarek sprawdza, czy na pewno myjesz ręce, ale te brakujące sekundy animacji są brane pod uwagę.

Znalazłem się na dłużej myjąc ręce ze względu na timer, co może być tylko dobrą rzeczą i jestem pewien, że inni ludzie będą robić to samo.

Fitness

Wszystko, o czym mowa powyżej jest połączone z szeregiem nowych opcji fitness, w tym śledzenie tańca, trening podstawowy, trening siłowy funkcjonalny, a także cooldown. Przybywają one jako część watchOS 7 i siedzą obok bardziej tradycyjnych opcji, takich jak bieganie i jazda na rowerze.

Zegarek Apple Watch Series 6 wykorzystuje odczyty Vo2 max do monitorowania poziomu kondycji kardio. Aktualizacja wprowadzona w późniejszym okresie tego roku umożliwi powiadamianie użytkownika o zbyt niskim poziomie maksymalnych poziomów Vo2.

Żywotność baterii i ładowanie

Firma Apple oficjalnie ocenia zegarek Watch Series 6 za 18 godzin użytkowania za jedną opłatą. To prawda, jeśli ćwiczysz w ciągu dnia, ale kiedy nie jesteś, powinno to trwać dłużej.

Uśredniłem około 1,5 dnia - dwa razy więcej niż wynosi oficjalna żywotność baterii - bez treningu. Jestem rozczarowany, że Apple nie podjęło wysiłku, aby osiągnąć ten pożądany 48-godzinny znak, ale 36 godzin pracy na jednym ładowaniu jest co najmniej do przyjęcia.

Jedynym dużym usprawnieniem w dziale baterii jest szybsze ładowanie. Apple zwiększyło prędkość i mówi, że 1 godzina zajmie zegarek od 0% do 80%. Z drugiej strony, pełne naładowanie trwa teraz 90 minut, a nie 120 minut.

To nadal nie jest niewiarygodnie szybki, a ja czasami zdarza mi się uzupełniać krótkie ładowanie w ciągu dnia, zamiast pozostawić go na powierzchni przez 90 minut, ale to zauważalna poprawa.

Jest też jedna wada, o której warto wspomnieć - firma z Doliny Krzemowej usunęła z pudełka cegłę do ładowania, powołując się na względy środowiskowe, więc trzeba będzie się zająć istniejącym zasilaczem.

Zalety

 • Wyświetlacz zawsze na ekranie jest bardzo jasny
 • Czuje się naprawdę szybko
 • Szybsze ładowanie

Cons

 • Śledzenie snu jest ograniczone
 • Monitorowanie tlenu we krwi może być bardziej użyteczne
 • Żywotność baterii nie jest niesamowita.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz