Najczęstsze usterki w Macbookach

Udostępnij

Komputery Apple są znane ze swojej jakości i łatwości obsługi, ale jak każda inna technologia nie są odporne na awarie. Najczęściej usterki powstają głównie z winy samego użytkownika. Niektóre problemy mogą jednak pojawić się ze względu na wiek i normalne zużycie sprzętu.

Mcbook nie działa? Oto 5 najczęstszych usterek w Macbookach

Jakie są zatem najczęstsze usterki w Macbookach?

Woda

Najczęściej komputery Mac są uszkadzane z powodu rozlania płynów. I mówimy nie tylko o wodzie: często właściciele Macbooków rozlewają sok, herbatę, alkohol na swojego laptopa. Ciecz przedostaje się do środka i może spowodować często nieodwracalne uszkodzenie elementów komputera. Najważniejsze jest jak najszybsze dostarczenie laptopa specjalistom. Nie próbuj go wkładać do ryżu, samodzielnie rozmontowywać lub wysuszyć suszarką do włosów. Wystarczy natychmiast wyłączyć komputer i odłączyć wszystkie akcesoria. Jeśli laptop został dostarczony na czas do centrum serwisowego Apple, istnieje spora szansa, że Macbook znowu zacznie działać. W przeciwnym razie będziesz musiał wymienić uszkodzone mikroukłady lub nawet całą płytę główną, a takie naprawy będą bardzo kosztowne.

Macbook się przegrzewa

Jest to również bardzo częsty problem, który występuje głównie w starszych Macbookach, ponieważ jest konsekwencją zużycia spowodowanego upływem czasu. Chociaż także nowoczesne laptopy Apple (takie jak Macbook Air 2020) mają problemy z odprowadzaniem ciepła, co może powodować przegrzanie komputera pod dużym obciążeniem. Wszystko może spowodować przegrzanie - od awarii układu chłodzenia po zanieczyszczenie. Komputery bardzo szybko „ściągają” kurz, a modele Apple nie są wyjątkiem. Możesz samodzielnie przeprowadzić czyszczenie macbooka. Pamiętaj jednak, że czyszczenie należy wykonać na całkowicie wyłączonym komputerze. Oznacza to, że przed rozpoczęciem wszystkich prac należy najpierw odłączyć złącze akumulatora. Jeśli więc nie jesteś pewien swoich umiejętności, lepiej oddać laptopa specjalistom do czyszczenia – taka procedura jest zdecydowanie tańsza niż późniejsza naprawa Macbooka z powodu przegrzania.

Uszkodzony układ wideo w Macbooku Pro

Wiele generacji Macbooka Pro, czy to model z 2009, 2011 czy nowsze (aż do najnowszego), ma jedną wspólną cechę - problemy z kartą graficzną. Czasami układ wideo w tych laptopach zawodzi: z powodu przegrzania, uszkodzeń mechanicznych, nadmiernej ilości brudu i kurzu lub zużycia. Zwykle oznaką są zmarszczki lub paski na ekranie, brak równowagi kolorów lub niebieski, lub nawet czarny ekran. Tutaj nie możesz nic zrobić we własnym zakresie - jedyną opcją jest naprawa Macbooka w profesjonalnym serwisie, gdzie specjaliści dokonają wymiany układu wideo. W takim przypadku wymiana układu wideo rozwiąże problem.

macbook podłączony do ładowarki

Macbook się nie ładuje

Jest to również dość powszechny problem, zarówno w przypadku starych, jak i nowych laptopów Apple. Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest to, czy w złączu ładowania nie ma ciał obcych lub brudu. Sprawdź złącze komputera i ładowarki i usuń brud. Wcześniej oczywiście wyłącz komputer. Ponadto dość często Macbook przestaje ładować się z powodu awarii zasilania. Możesz to sprawdzić, po prostu podłączając inną ładowarkę lub spróbować zmienić gniazdko. Jeśli próbowałeś już wszystkiego, ale MacBook uparcie nie chce się ładować, to lepiej pokazać go specjalistom - problem może dotyczyć zarówno akumulatora, jak i płyty głównej.

Awaria systemu

Zazwyczaj Macbook zawiesza się, ponieważ nie jest w stanie poradzić sobie z zainstalowanym na nich oprogramowaniem lub urządzeniem podłączonym do komputera. W takich przypadkach może zostać uruchomiony ponownie, aby wyeliminować problem. Jednak jeśli laptop ulegnie awarii podczas uruchamiania, sytuacja może stać się poważna, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego wyłączenia. Awaria systemu może być „reakcją” systemu macOS na awarie niektórych aplikacji. Często zdarza się, że wersja aplikacji staje się niekompatybilna z aktualną wersją macOS. Jest to dobrze znana zasada, że musisz aktualizować aplikacje, gdy tylko pojawi się nowa wersja. Jednak czasami nawet twórcy aplikacji nie naprawiają błędów i nie wypuszczają ulepszonej wersji oprogramowania. Brak możliwości spełnienia przez tę aplikację wymagań systemowych i jednoczesne odpowiadanie na żądania użytkownika może wywierać zbyt duży nacisk na system operacyjny Maca, powodując awarię. Jednym ze sposobów uniknięcia awarii komputera Mac jest wymuszenie zamknięcia aplikacji z ikoną obracającego się koła, co oznacza, że komputer nie może obsłużyć liczby zadań w toku. Jeśli używasz aplikacji, które wymagają dużo wolnego miejsca do przechowywania danych (takich jak Photoshop), komputer może się zawiesić lub ulec awarii z powodu braku pamięci. Powinieneś rozważyć zwolnienie miejsca lub spróbować przełączyć tę aplikację zajmującą dużo miejsca na alternatywny program.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz