MacOS 10.14 Mojave – jakie nowości się pojawią?

Udostępnij

Podczas keynote WWDC 2018 zaprezentowany oprócz iOS 12 był także nowy system macOS 10.14 Mojave. Jakie nowości pokazało Apple i co czeka nas za sprawą nowego oprogramowania?

Jakie nowe opcje pojawią się w macOS 10.14?

Dark Mode – pojawi się możliwość włączenia trybu ciemnego, który zmienia cały interfejs na ciemny, zmianie ulega także tapeta i wszelkie wyświetlające okna;

Desktop Stacks – zawartość pulpitu grupuje się automatycznie (datą, grupą, czy kategorią);

Dynamic Desktop – zestaw tapet, które dostosowują się do pory dnia;

Zrzuty ekranów – działają one na podobnej zasadzie jak w iOS 11. Screenshoty po wykonaniu pojawią się w małym okienku. Będziemy mogli jest edytować i dostosowywać. Pojawi się także możliwość nagrywania tego, co aktualnie robimy na komputerze;

Quick Look – pojawi się możliwość dodawania zaznaczeń, czy podpisów do dokumentów, zdjęć, czy filmików;

Continuity Camera – opcja wywołania aparatu aparatu na iPhone bezpośrednio z poziomu Maca. Będzie można także wklejać zdjęcia robione telefonem prosto do aplikacji w macOS;

Finder – odświeżony zostanie jego wygląd

  • tworzenie plików PDF za pomocą jednego kliknięcia,
  • obrót zdjęć w Finderze,
  • w panelu bocznym wyświetlane będą metadane pliku (data wykonania zdjęcia itp.),
  • nowy wygląd Galerii ułatwi sposób na przeglądanie zdjęć, wideo, czy dokumentów

Zmiany dotkną także aplikacji

Apple News – wylądują w końcu na macOS;

Dom – obsługa i automatyzacja akcesoriów HomeKit także zawita na macOS;

Giełda – kolejna aplikacja, która wyląduje na macOS;

Voice Memos – aplikacja do nagrywania dźwięku, umożliwia synchronizację między wszystkimi urządzeniami Apple

Oprócz tego MacOS 10.14 Mojave przyniesie następujące zmiany

Udoskonalenie kwestii związanych z bezpieczeństwem i prywatnością – Apple doda do nowego systemu kolejne możliwości, które pozwolą użytkownikom uzyskać większą kontrolę nad wykorzystaniem naszych danych przez aplikacje. Dotyczy to aplikacji od Apple, jak i stworzonych przez firmy trzecie. Będą pojawiały się pytania o dostęp, np. do kamery, czy mikrofonu, tak, jak w przypadku iOS.

Mac App Store – odświeżony zostanie wygląd. Pojawi się nowa zakładka o nazwie „Discover” wzorowana na podobnej, znajdującej się w App Store. Będą tam opisy i informacje o aplikacjach, które warto pobrać z App Store. Sklep Apple bardzo przypominał ten stworzony na iOS.

Safari – zostanie wbudowane blokowanie widgetów pojawiających się na odwiedzanych przez nas stronach. Nowa przeglądarka utrudni także śledzenie użytkownika poprzez przesyłanie bardziej ograniczonych danych.

Jak widać Apple zaczęło testować projekt, o którym mówi się od dawna. Chodzi o ułatwienie pracy programistom, którzy mieliby tworzyć aplikacje działające na iOS, jak i na macOS. Stąd wersje aplikacji Dom, Giełda, czy Apple News na nowym systemie Maca. Będzie on testowany i w przyszłym roku najprawdopodobniej zostanie udostępniony deweloperom.

Pojawią się także mniejsze zmiany

Oczywiście wymienione wyżej nowości to nie wszystko, co pojawi się w nowym macOS. Wprowadzone zostaną jeszcze takie pomniejsze zmiany, jak: usprawnienia dla klawiatur międzynarodowych, nowe okno logowania, czy Skróty Automatora w Touch Bar.

Premiera nowego systemu już jesienią wraz z pojawieniem się nowych urządzeń Apple na rynku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz