Porównanie iPhone 12 i iPhone 12 mini

Udostępnij

13 października 2020 roku Apple zaprezentowało światu smartfon iPhone 12 oraz najmniejsze flagowe urządzenie ostatnich lat - iPhone 12 mini. Sprawdźmy, jakie są różnice i który z nich jest lepszym wyborem?

Konstrukcja i projekt

iPhone 12 mini i iPhone 12 mają ten sam design - ostre zakończenia, Corning Gorilla Glass 5 na plecach i podwójny moduł aparatu głównego. Jabłko jest ustawione ściśle w centrum. Na froncie znajduje się ekran OLED. Front jest chroniony przez ceramiczną osłonę, a to powinno zwiększyć jego wytrzymałość - zobaczymy w testach zderzeniowych. Wycięcie pozostaje bez zmian. Krawędzie boczne są aluminiowe. Obudowy są odporne na wodę i kurz zgodnie z normą IP68, co pozwala na zanurzenie smartfonów w wodzie na głębokość do 6 metrów na pół godziny.

Wielkość urządzeń jest bardzo zróżnicowana. iPhone 12 mini ma 5,4-calową wydłużoną matrycę, ale firmie udało się ją zmieścić w małej obudowie. iPhone 12 mini mierzy 13,15 x 6,42 x 0,74 cm. Tymczasem iPhone 12 ma 6,1-calowy ekran i mierzy 14,67 x 7,15 x 0,74 cm. Jeśli ważne jest dla Ciebie, aby smartfon był kompaktowy i wygodny podczas korzystania z niego jedną ręką, to spokojnie możesz wziąć iPhone'a 12 mini.

iPhone 12 i iPhone 12 mini występują w pięciu kolorach - czarnym, niebieskim, zielonym, czerwonym i białym.

iphone 12 mini

Zobacz także: Najlepiej oceniane smartfony w 2022 roku

Wyświetlacz

Porównując wyświetlacze, warto powiedzieć, że są one stosunkowo takie same. Różnią się jedynie rozmiarami matryc i rozdzielczością. iPhone 12 mini ma 5,4-calowy ekran OLED Super Retina XDR. Rozdzielczość to 2340x1080 pikseli, a maksymalna jasność to 1200 nitów. Gęstość punktów na cal wynosi 476 ppi.

iPhone 12 posiada dokładnie ten sam panel, ale o przekątnej 6,1 cala i rozdzielczości 2532x1170 pikseli. Inne jest również zagęszczenie pikseli, które wynosi 460 ppi.

Wyświetlacze są chronione przez Corning Gorilla Glass 5.

Procesor i wydajność

iPhone 12 mini i iPhone 12 są oparte na najnowszym chipsecie Apple A14 Bionic, który wykorzystuje procesor wykonany w technologii 5nm.

Ten chipset może wykonywać do biliona zadań i posiada zaktualizowany 16-rdzeniowy Neural Engine, który jest teraz 10 razy szybszy niż poprzednia generacja. Przeciętny użytkownik powinien jednak wiedzieć, że chipset jest teraz bardziej energooszczędny i Twoja bateria będzie żyła jeszcze dłużej na jednym ładowaniu.

iPhone 12 mini i iPhone 12 są wyposażone w 64 GB, 128 GB i 256 GB pamięci wewnętrznej. Jest wsparcie dla technologii 5G. Niektórzy mogą się oburzać, gdzie są te fajne innowacje, przecież Apple co roku pokazuje rzeczy na równi z powyższymi. Odpowiedź brzmi: firmie udało się zmieścić cały sprzęt w małej obudowie smartfona iPhone 12 mini.

Porównanie aparatów iPhone 12 i iPhone 12 mini

Apple położyło duży nacisk na aparaty w nowej serii. Wersje "pro" mają je bardziej napompowane, ale iPhone 12 i 12 mini też mają pewne cechy w swoich aparatach.

Smartfony posiadają podwójny aparat główny 12+12 MP. Przysłona pierwszego obiektywu szerokokątnego wynosi f/1,6, a drugiego obiektywu ultraszerokokątnego - f/2,4. Aparat jest w stanie nagrywać wideo 4K w formacie Dolby Vision. Format ten jest również obecny w trybie zdjęć nocnych, który jest obsługiwany przez aparat. Tryb HDR został zaktualizowany. Jest też wsparcie dla technologii Dolby Vision HDR i fotografowanie w zwolnionym tempie w trybie nocnym.

iphone 12

Porównanie baterii iPhone'a 12 i iPhone'a 12 mini

iPhone 12 mini ma baterię z funkcją szybkiego ładowania i bezprzewodowego ładowania MagSafe o mocy do 15W. iPhone 12 ma baterię o pojemności 2 815 mAh i może być również ładowany za pomocą ładowarki MagSafe.

Producent twierdzi, że wersja mini jest w stanie wytrzymać do 15 godzin odtwarzania wideo, podczas gdy iPhone 12 w tym samym trybie wytrzymuje do 17 godzin.

Który iPhone jest lepszy - iPhone 12 czy iPhone 12 mini?

Tak jest w przypadku, gdy nie można powiedzieć, które urządzenie jest lepsze w porównaniu, ponieważ na przykład iPhone 12 mini nie ma żadnych słabych punktów, które sprawiłyby, że iPhone 12 jest lepszy od mniejszej wersji. To już jest kwestia gustu. Jeśli nie jesteś fanem miniaturowych smartfonów, to iPhone 12 jest Twoim faworytem. Jeśli jest odwrotnie, to iPhone 12 mini. Tak czy inaczej, obydwa urządzenia są topowymi smartfonami i na pewno pozakupie będziecie z niego zadowoleni.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz