Zazwyczaj jeśli coś jest dobre, nie może być tanie, a jak coś jest tanie, nie może być dobre. W świecie telefonów komórkowych możliwe jest całkiem niezłe połączenie postulatu poszukiwania dobrej jakości i wydajności przy zachowaniu stosunkowo niewielkiej ceny. Jeśli założymy sobie nieprzekraczaną barierę 800 złotych na telefon, nasz wybór będzie zadziwiająco bogaty, chociaż oczywiście trzeba będzie trzeba określić niektóre kwestie jako priorytety, a inne jako mniej ważne i poboczne.
W czym nasz telefon może być dobry?
Oczywistym powinno być, że w przypadku niższej ceny nie wszystko może być idealne. Dlatego trzeba zacząć od zastanowienia się, jakie konkretnie funkcje będzie spełniał nasz telefon:
- Czy na urządzeniu będą uruchamiane media wysokiej jakości? Jeśli tak, to jakie?
- Czy telefon będzie dla nas równocześnie aparatem i ile od aparatu oczekujemy?
- Czy zależy nam na dużym i wyraźnym wyświetlaczu?
- Czy interesuje nas granie w gry na komórce i czy odpowiadają nam proste gry zręcznościowe oraz logiczne, czy wolimy najbardziej zaawansowane tytuły 3D?
- Czy będzie dla nas problemem częste podłączanie telefonu do ładowarki?
Czy nowoczesny design oraz modne rozwiązania są dla nas elementami istotnymi?Jeśli odpowiemy sobie na powyższe pytania, będziemy w stanie stworzyć listę priorytetów, chociaż trzeba mieć naturalnie na uwadze, że nie dostaniemy zjawiskowego aparatu za 800 złotych, a i granie w najnowsze gry będzie trudne na takim urządzeniu.
Kryteria oceny
Mając już naszą mapę drogową, możemy przejść do oceny poszczególnych elementów każdego urządzenia i sprawdzić, jak będą realizowały swoje zadania.
Oceniać powinniśmy:
- Procesor – ilość rdzeni procesora i zegar jego taktowania to dwie kwestie, które bezpośrednio decydują o wydajności; w tej cenie możemy szukać szybkich procesorów czterordzeniowych lub trochę wolniejszych procesorów ośmiordzeniowych, lepszych do zadań codziennych, ale gorszych w grach
- Pamięć operacyjna – obecnie standardem są 4GB pamięci operacyjnej, czyli pamięci, w której wykorzystywane są dane wykorzystywane w danym czasie przez telefon i samego użytkownika; lepsze i trochę droższe maja od 4 do nawet 10GB pamięci operacyjnej;
- Wyświetlacz – standardowy wyświetlacz w typowym telefonie ma 5” i jest wyprodukowany w technologii TN; droższe i zarazem ładniejsze są wyświetlacze IPS, a wyświetlacze AMOLED to limuzyny wśród telefonów; im wyższa rozdzielczość, tym bardziej ostry obraz, ale rośnie cena telefonu i wymagania wobec jego wydajności;
- Pamięć wbudowana – tańsze telefony mają od 16 do 32GB pamięci na aplikacje, multimedia i inne dane.
- Aparat – jakość aparatu o nie tylko mega piksele, ale w tym przedziale cenowym można znaleźć co najwyżej dobry aparat.Warto wiedzieć, że wiele nowoczesnych funkcji, takich jak moduły nfc czy rozpoznawanie twarzy nawet w nocy, potrafi bardzo mocno zawyżyć cenę nawet przeciętnego modelu, więc rezygnacja z nich to zazwyczaj najkrótsza droga do znalezienia porządnego i taniego telefonu.
Komentarze (0)