Starsze modele smartfonów firmy Samsung ciągle cieszą się dużą popularnością w segmencie smartfonów budżetowych. W dzisiejszym artykule przedstawimy Państwu porównanie Samsunga Galaxy S3 i Samsunga Galaxy S2.
Projekt
Co zatem można powiedzieć o projekcie tych smartfonów? Galaxy S2 był najbardziej zapadającym w pamięć smartfonem 2011 roku, innym niż wszystkie inne na rynku. Jego styl wizualny stał się ikoniczny, trochę jak trwający w Apple trend na iPhone'y. Rozpoznawalny kanciasty kształt z zaokrąglonymi rogami, najsmuklejszy profil o grubości zaledwie 8,5 mm. Nawet rok później pozostaje stylowy, mimo zmieniającego się już trendu kształtu. Chromowane wstawki doskonale podkreślają ogólny czarny profil urządzenia, który w białej wersji nie jest już tak zauważalny. Tylna pokrywa baterii wykonana jest z teksturowanego tworzywa sztucznego, które jest wygodne w użyciu.
O jakości można powiedzieć wiele, ale i tak zauważę, że po roku użytkowania Galaxy S2 pozostał tak samo solidny jak zawsze. To właśnie odróżnia go od wszystkich konkurentów - to faktycznie urządzenie premium i flagowe. Nie ma poczucia taniości w ręku, które może pojawić się z Samsungiem Galaxy S3 w dłoni. Z pewnością plastik SGS3 nie okaże się najlepszy w użytkowaniu.
Jeśli ponownie wrócimy do projektu, to kształt stał się zupełnie inny. Galaxy S III wygląda bardziej jak HTC One X czy nawet Galaxy Nexus, ale zdecydowanie nie jak jego poprzednik. Śmiem jednak twierdzić, że Nexus wygląda ładniej na tle Galaxy S3. Ale to już osobista opinia.
SGS3 jest również wykonany w dwóch opcjach kolorystycznych - niebieskiej i białej. W tym roku nie zobaczymy klasycznej czerni, co jest dość nietypowe.
Podobnie jak smartfon poprzedniej generacji, Galaxy S3 posiada dodatkowy fizyczny przycisk Home oraz pojemnościowe przyciski Menu i Wstecz. Innymi słowy, Samsung postanowił nie rezygnować z całkowitego przejścia na sterowanie dotykowe.
Przy okazji, na zakończenie kilka słów o plastiku SGS III - z jakiegoś powodu do produkcji nie użyto matowego tworzywa, jak w przypadku HTC, ale błyszczącego. Można sobie wyobrazić, jak bardzo będzie się plamić nawet przy krótkotrwałym użytkowaniu. W dotyku sprawia wrażenie dość taniego i "lepkiego". Może w reklamach atrakcyjnie błyszczy, ale można sobie wyobrazić, ile odcisków będzie na nim po dniu użytkowania.
Można było się jednak spodziewać, że Samsung poprawi się w kwestii ewolucji Galaxy S2, ale po prezentacji 3 maja było tylko gorzej i wywołało to sporo krytyki.
Okazuje się więc, że design nowego Galaxy S wyraźnie nie zasługuje na miano nowego flagowca, podczas gdy Galaxy S2 wciąż budzi wyłącznie pozytywne emocje. Nawet pod względem jakości budowy SGS II nie ma sobie równych.
Wyświetlacz
Zaczniemy od Galaxy S2 - dostaje on od Samsunga 4,3-calowy wyświetlacz wykonany w technologii Super AMOLED Plus, chroniony przez wytrzymałe szkło Gorilla Glass. Jego rozdzielczość jest standardowa dla flagowców z 2011 roku - 480x800 pikseli, co daje gęstość punktów na cal na poziomie około 217 ppi. Oczywiście nie jest to najlepsza jakość obrazu, ale i tak należy do najlepszych pod względem nasycenia, kontrastu i jasności kolorów.
Samsung Galaxy S3 w porównaniu ze swoim przodkiem poszedł znacznie do przodu. Przy dość demokratycznych rozmiarach korpusu producentowi udało się "upchnąć" w nim ekran o przekątnej 4,8 cala. Czyli przy niewielkim wzroście wielkości korpusu jest dość znaczny wzrost wielkości wyświetlacza. Ponadto SGS3 posiada już wyświetlacz z technologią Super AMOLED HD 720p, która znacznie poprawia jakość obrazu.
Przy rozdzielczości 1280x720 i jej przekątnej, gęstość punktów na cal wynosi około 306 ppi. Jak na taki rozmiar, to jest bardzo, bardzo dobrze. I nawet ochrona ekranu poprawiła się już o rząd wielkości - zastosowano w nim wytrzymałe szkło Gorilla Glass drugiej generacji. Jest nie tylko mocniejsze od zwykłego Gorilla Glass, ale także cieńsze, co wpływa na ogólną grubość smartfona.
Pod względem głębi kolorów, jasności i kontrastu żaden wyświetlacz o gęstości powyżej 300 ppi nie może jeszcze stanowić alternatywy dla SGS3. To jednak tylko spisana specyfikacja, którą ciężko ocenić na oko w porównaniu z innymi, nieco gorszymi konkurentami. Przy zakupie nie może to być istotny czynnik, który wpłynie na jego zakup. Zaskakujący jest fakt, że ma ogromny wyświetlacz przy dość nie gigantycznych rozmiarach.
Ewidentnie Galaxy S3 góruje nad swoim poprzednikiem.
Pamięć
Gdy zwykle patrzy się na wewnętrzne wypchanie smartfonów Samsunga, to wybór i możliwości jest spory. Dotyczy to zarówno pamięci wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Galaxy S2 i Galaxy S3 trafiają do sprzedaży w kilku wariantach jednocześnie - 16GB, 32GB, a SGS3 ma jeszcze jeden model z 64GB pamięci. Wszystkie powyższe modele mają na pokładzie 1GB pamięci RAM i dodatkowo slot na karty microSD do 32GB.
Okazuje się, że Samsung Galaxy S3 nie różni się zbytnio od Galaxy S2. Nadal jest ten sam wybór modeli, aczkolwiek poszerzony o opcję z 64 GB pamięci.
Sprawdź także: Który smartfon Samsung Galaxy wybrać?
Procesor
Samsung Galaxy S2 pod względem technologicznym wyprzedził swoje czasy. Na tle konkurencji nadal spisuje się znakomicie. Wiele dzisiejszych smartfonów wciąż nie osiąga benchmarku wyznaczonego przez SGS II. Sercem smartfona jest dwurdzeniowy procesor ARM Cortex A9 na chipsecie Exynos 4210, który pracuje z częstotliwością 1,2GHz ze wsparciem dla GPU Mali-400MP. W efekcie ogólna szybkość działania w aplikacjach, wymagających grach i przy uruchamianiu wielu programów jednocześnie. Doskonałe wyniki w pracy wielozadaniowej.
Na dzień dzisiejszy Galaxy S3 jest pierwszym zapowiedzianym smartfonem z czterordzeniowym procesorem, który ma trafić na rynek. Niech to będzie znowu ARM Cortex A9, ale to już nowy czterordzeniowy układ Exynos 4212, znany lepiej jako Exynos 4 Quad, pracujący z częstotliwością 1,4 GHz. Nadal wspomaga go procesor graficzny Mali-400MP, który bardzo dobrze spisywał się na platformie Galaxy S2 i Galaxy Note. Dość oczekiwana decyzja ze strony producenta.
Najwyraźniej taki stosunek wydajności procesora do wydajności układu graficznego stawia Galaxy S3 na czele tabel z wynikami testów syntetycznych. Podobno ma być wydajniejszy od popularnej Nvidia Tegra 3.
System operacyjny
Do tej pory można już całkiem poważnie spierać się o to, który smartfon jest lepszy, bo Galaxy S2 też niedawno otrzymał aktualizację do Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Okazuje się, że oba smartfony działają na tej samej platformie, która ukryta jest w powłoce TouchWiz Samsunga.
Niemniej jednak należy zwrócić uwagę na Samsunga Galaxy S III, który jest poważniej opakowany. Nie będę szczegółowo opisywał jego unikalnych opcji, a jedynie krótko wymienię kilka ciekawych:
- Smart Stay, dzięki któremu smartfon szybko reaguje na spojrzenie właściciela, włączając wyświetlacz tylko wtedy, gdy na niego patrzy;
- S-Voice, który pozwala na sterowanie dużą liczbą funkcji za pomocą głosu (aktywacja kamery, wyprowadzenie smartfona ze stanu czuwania itp.) i inne.
Sprawdź też: Czyszczenie telefonu - jak pozbyć się niepotrzebnych danych z telefonu?
Aparat
Dość trudno wskazać tu jednoznacznego zwycięzcę, gdyż oba smartfony wyposażone są w 8MP aparat z tylną matrycą o rozdzielczości 3264x2448 pikseli. Wspólne są też funkcje - geo-tagging, autofokus, lampa błyskowa LED, touch focus, stabilizacja obrazu, wykrywanie twarzy i uśmiechu. Oba aparaty kręcą też wideo w rozdzielczości Full HD 1080p.
Różnica między SGS3 a SGS2 jest tylko w dodatkowych opcjach: aparat Galaxy S3 kręci wideo w Full HD i jednocześnie robi zdjęcia. SGS3 fotografuje również z prędkością 3,3 klatki na sekundę i wybiera najlepsze ujęcie w serii 20. Możesz nawet włączyć rozpoznawanie twarzy znajomych na zdjęciach i wysyłać zdjęcia do sieci z oznaczeniami, jeśli chcesz. Galaxy S2 posiada opcję podświetlania wideo.
Oba modele smartfonów mają po jednym przednim aparacie - S2 ma kamerę 2MP, a S3 1.9MP, z opcją aktywnego nagrywania wideo. Aparat w SGS3 jest jednak w stanie nagrywać wideo w rozdzielczości HD 720p.
Okazuje się, że Galaxy S3 zyskał aparat o lepszej jakości i większej liczbie funkcji.
Bateria
Samsung Galaxy S III posiada baterię o pojemności 2100mAh.
Samsung Galaxy S II posiada baterię o pojemności 1650 mAh. Jego cechy: czas czuwania do 710 godzin w sieci 2G, do 610 godzin w sieci 3G; czas rozmów do 18,3h/8,6h w sieciach 2G/3G.
Komentarze (0)