Czyszczenie telefonu - jak pozbyć się niepotrzebnych danych z telefonu?

Udostępnij

Wiele telefonów z czasem staje się wolniejszych, zamraża się i ulega awariom, ponieważ pamięć staje się zbyt pełna. Aby rozwiązać ten problem, choć tylko tymczasowo, możesz wykonać reset fabryczny. Jest też sposób na utrzymanie szybkości telefonu przez jakiś czas dzięki wbudowanemu czyszczeniu pamięci samego systemu operacyjnego.

Jak wyczyścić pamięć telefonu z systemem Android

Z reguły RAM i ROM są podzielone na dwie różne sekcje w menu "Ustawienia" smartfona. Mogą być one nazywane np. "Pamięć" i "RAM" lub inaczej. Sposób, w jaki znajdziesz te sekcje, różni się w zależności od telefonu (na przykład na Samsungu znajdują się one wewnątrz menu Smart Manager).

  • W sekcji Pamięć dysku możesz osobno wybrać usunięcie niepotrzebnych danych, zduplikowanych obrazów i tak dalej. Jednocześnie, choć system operacyjny może czasem sugerować usunięcie zajmujących miejsce i nieużywanych plików, należy okresowo wykonywać ręczne czyszczenie dysku, zwłaszcza Galerii, która często zapychana jest plikami multimedialnymi z komunikatorów. Aby uniknąć tego ostatniego, możesz wyłączyć w ustawieniach automatyczne pobieranie mediów.
  • W sekcji RAM można wyczyścić pamięć podręczną aktualnie uruchomionych aplikacji. Wyczyszczenie pamięci podręcznej nie przerywa pracy samych uruchomionych aplikacji, które nadal będą zajmować pamięć. Jeśli więc z nich nie korzystamy, lepiej wyładować je z pamięci zamykając lub przesuwając w lewo na ekranie to-do. Na różnych telefonach może to wymagać różnych działań (na przykład wyczyszczenie pamięci podręcznej aplikacji może być ukryte pod "Aplikacjami" w menu ustawień).
  • Pomóc może również wyczyszczenie pamięci podręcznej i historii w przeglądarce mobilnej. Zazwyczaj polega to na otwarciu go, kliknięciu trzech kropek w prawym górnym rogu i wybraniu opcji "Historia"/"Wyczyść" lub "Usuń dane o przeglądaniu stron internetowych". Wewnątrz tego elementu będziesz mógł określić, co ma zostać usunięte: pliki cookie, historia żądań, pliki buforowane, uprawnienia do witryny i tak dalej.
  • Korzystanie z oprogramowania do czyszczenia pamięci innych firm tak naprawdę nie ma uzasadnienia: mobilny system operacyjny jest już wystarczająco zaawansowany, aby (z niewielką pomocą manualną) optymalnie wyczyścić pamięć telefonu. Ale ryzyko przypadkowego złapania wirusa lub zainstalowania programu adware jest dość wysokie. Dlatego zaleca się samodzielne czyszczenie pamięci.

Zobacz także: Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem?

smartfon

Przeczytaj też: Jak wyczyścić smartfona z brudu i kurzu? Porady i wskazówki

Jak wyczyścić pamięć telefonu na iOS

W smartfonach Apple czyszczenie pamięci jest bardziej standardowe.

  • Aby wyczyścić dane aplikacji, przejdź do Ustawienia > Podstawowe > Pamięć masowa iPhone'a.
  • Aby włączyć automatyczne usuwanie aplikacji na iPhonie, wykonaj poniższe kroki: "Ustawienia > iTunes Store i App Store > Wyładuj nieużywane aplikacje.
  • Aby wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki Safari, otwórz Ustawienia, przejdź do menu Safari, kliknij Wyczyść historię i dane. Aby usunąć pliki cookie bez czyszczenia historii, wybierz Ustawienia > Safari > Zaawansowane > Dane witryny, a następnie wybierz Usuń wszystkie dane.

Najpewniejszym sposobem na zaktualizowanie funkcjonalności systemu pozostaje reset fabryczny. Można to zrobić poprzez sam system operacyjny (na Androidzie funkcja "System i aktualizacje", na iOS funkcja "Reset"), przed zresetowaniem należy zrobić kopię zapasową wszystkich ważnych danych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz