Jak wyczyścić smartfona z brudu i kurzu? Porady i wskazówki

Udostępnij

Każda technologia ma tendencję do brudzenia się, a smartfon, nawet najbardziej zaawansowany, nie jest wyjątkiem. Można kupić nawet milion pokrowców ochronnych, ale okresowo i tak trzeba je czyścić. Dotyczy to nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale również wnętrza. W tym artykule powiemy Ci, jak prawidłowo wyczyścić smartfona z brudu i kurzu.

Brudny smartfon - najlepsze wskazówki, jak i czym go czyścić

Zanim zaczniesz czyścić swoje urządzenie w domu, wyłącz je i odłącz wszystkie kable. Dzięki temu zapewnisz sobie bezpieczeństwo i ochronisz swój smartfon przed uszkodzeniem. Kolejnym krokiem jest postępowanie w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Czasami może wystarczyć zwykła sucha ściereczka, ale w niektórych przypadkach może być potrzebny specjalny produkt.

czyszczenie smartfona

8 porad dotyczących czyszczenia smartfona

Mikrofibra

Jak wyczyścić smartfon z kurzu? - to pytanie, nad którym pewnie każdy właściciel zastanawiał się przynajmniej raz. Jeśli widzisz tylko grubą warstwę kurzu na swoim ulubionym gadżecie, wszystko może nie być stracone i w ciągu kilku minut będzie on dobry jak nowy. Weź suchą szmatkę (najlepiej kawałek mikrofibry, którą możesz kupić w każdym sklepie z artykułami komputerowymi) i delikatnie przetrzyj. Jeśli został upuszczony lub otwarty więcej niż raz, ma sens wytarcie nie tylko na zewnątrz, ale także wewnątrz. Zwróć szczególną uwagę na klawisze, porty wewnętrzne i gniazdo ładowania. To właśnie tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, od kurzu po resztki jedzenia.

Sprężone powietrze

Sprężone powietrze jest wykorzystywane do dotarcia do trudno dostępnych miejsc. W sklepach z elektroniką można kupić jego pojemnik. Ale uważaj: jeśli zalecenia producenta (jak na przykład w smartfonach Asus lub Lg) zabraniają stosowania tej metody, lepiej nie ryzykować. Czasami zdarzają się szczególnie delikatne części, które nie wytrzymują takiego obciążenia i ulegają awarii.

Woda destylowana

Pomoże to oczyścić smartfon z kurzu, zwłaszcza wtórnego, gdy główna warstwa została już wytarta, a głęboka nie jest jeszcze podatna na działanie. Wystarczy wylać destylat na szmatkę i wytrzeć swój smartfon z plam. Pamiętajcie jednak, że czyszczenie ekranu smartfona w ten sposób jest znacznie łatwiejsze niż na przykład wąskie rysy z przodu i z tyłu. Nie ma pocierania ani ściskania, tylko lekkie ruchy stukania. I oczywiście bez suszenia! Nawet minuta suszenia może na zawsze zniszczyć smartfon. Jest pełen części, które nie wytrzymują wysokich temperatur i błyskawicznie się psują. To samo dotyczy suszenia w piekarniku, mikrofalówce i innych urządzeniach. Suszenie powinno odbywać się tylko w sposób naturalny. W ostateczności należy zastosować woreczek z ryżem lub silikonami. To świetny sposób na pozbycie się resztek wody: wystarczy położyć ją na wierzchu, a nadmiar wilgoci zostanie wchłonięty.

Taśma klejąca

Jeśli nie masz żadnych środków czyszczących, a Twój ekran jest prawie popękany od brudu i pokryty odciskami palców, możesz użyć zwykłej taśmy klejącej. Wystarczy przykleić go do powierzchni ekranu i powoli usunąć. Zabrudzenia pozostaną na taśmie klejącej. Częste stosowanie tej metody nie jest zalecane, ryzykujesz uszkodzenie czujnika, ale od czasu do czasu możesz.

smartfon

Sprawdź także: Czyszczenie telefonu - jak pozbyć się niepotrzebnych danych z telefonu?

Lampa UV

Brzmi to fantastycznie, ale możesz osiągnąć niemal całkowitą wolność od zarazków, umieszczając swój smartfon pod bakteriobójczą lampą UV PhoneSoap. Wygląda to jak małe solarium, w którym gadżet będzie "opalał" przez 4-5 minut. To wszystko, Twój smartfon jest idealnie czysty! Co więcej, nawet ładuje się podczas gdy lampa jest włączona, wszystko to jest brane pod uwagę. W procesie tym nie używa się żadnych środków chemicznych, a jedynie dwóch lamp ultrafioletowych, które pomagają pozbyć się wirusów i bakterii. Jeśli więc martwisz się dzień i noc o to, jak całkowicie wyczyścić swój smartfon, poszukaj właśnie takiej lampy.

Środek do czyszczenia szyb

Przydaje się, gdy trzeba wyczyścić aparat w smartfonie. Zamocz w nim wacik i bardzo delikatnie przetrzyj nim mętne miejsca na szkle. Jeśli jakość obrazu jest naprawdę zła, a brud ewidentnie mógł dostać się do wnętrza urządzenia, można spróbować przetrzeć obiektyw od wewnątrz. Owszem, jest to trochę ryzykowne, ale przy odrobinie ostrożności może się udać. Twój aparat jest jabłkiem Twojego oka - nie da się go zastąpić.

Chusteczki alkoholowe, alkohol do wcierania

Najpopularniejsza metoda jest naprawdę skuteczna w przypadku czyszczenia smartfona (zwłaszcza z zabrudzeniami na klapie). Namocz patyczki w alkoholu i przetrzyj wszystko, co wygląda na brudne. Podobnie jest z chusteczkami. Ale jest pewien niuans: jeśli regularnie wycierasz ekran smartfona alkoholem, z czasem jego czujnik osłabia się. Nie należy nadużywać tej metody.

Roztwór octu

Nie należy używać go często, ale gdy widzimy, że nie pomogła ani szmatka, ani woda - potrzebny jest roztwór octu. Nałóż go na ściereczkę i bez nacisku delikatnie wyczyść smartfon. Następnie wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry. Raczej nie pozbędziemy się całkowicie rys na smartfonie, ale będą one mniej widoczne.

czyszczenie smartfona

Czego nie powinieneś robić przy czyszczeniu smartfona?

  • Używaj mydła, detergentów lub szamponów wszelkiego rodzaju;
  • Suszenie umytego smartfona czymkolwiek gorącym (suszarka do włosów, piekarnik, mikrofalówka)
  • Czyszczenie smartfona, gdy jest włączony. Najlepiej, jeśli nie tylko go wyłączysz, ale także wyjmiesz baterie;
  • Zalewanie telefonu wodą - dostanie się cieczy do urządzenia nie wróży nic dobrego. A już na pewno nikt nie jest bezpieczny od rozbłysków na ekranie (nadmiar wilgoci jest częstą przyczyną powstawania plam na powierzchni LCD).

Komentarze (0)

Zostaw komentarz