Formować czy nie formować baterii w smartfonie?

Udostępnij

Rynek telefonów komórkowych, w tym smartfonów, nie jest już rynkiem młodym. Nadal jednak wiele osób po zakupie smartfona stosuje procedury, które były uzasadnione dawno temu - mowa tu o formowaniu baterii. Czy dziś na pewno trzeba trzykrotnie rozładować baterię w telefonie i ponownie naładować ją do pełna, aby później dobrze służyła? Okazuje się, że to już od dawna przeżytek. Efekt pamięci baterii w nowoczesnych smartfonach nie występuje, a proces formowania może im raczej zaszkodzić, niż pomóc. Co warto wiedzieć na ten temat?

Formowanie baterii - czyli co?

Proces formowania baterii bywa błędnie nazywany procesem jej formatowania. Na czym polega? Aby go przeprowadzić, należało trzykrotnie wyładować baterię, aż telefon się wyłączy, a następnie naładować ją do pełnia, nie przerywając tego procesu. Baterie starego typu wykazywały zjawisko nazywane efektem pamięci ogniw akumulatorowych. Jeśli wyładowywało się baterię do połowy pojemności, a następnie ładowało do pełna, po kilkunastu takich cyklach jej pojemność spadała o połowę. Akumulator w ten sposób "zapamiętywał", że 50% to całkowita utrata energii, wymagająca ładowania. W efekcie telefon "doładowywany" rozładowywał się coraz szybciej. Choć dziś takie zjawisko może się wydawać dość dziwne, dawniej nieprzeprowadzenie formowania baterii rzeczywiście sprawiało, że uczyła się ona mniejszej pojemności.Kilka słów o nowoczesnych bateriachTakie procesy zachodzą jedynie w niektórych bateriach - a dokładnie niklowo - kadmowych oraz niklowo - wodorkowych.

formatowanie baterii

Od roku 2009 stosowanie ich w Unii Europejskiej jest całkowicie zakazane. W smartfonach mieszczą się więc akumulatory litowo - jonowe i litowo - polimerowe, które nie wykazują efektu pamięci. Oznacza to, że nie trzeba poddawać ich formowaniu w obawie o obniżenie pojemności. Nowoczesne baterie znajdują się dziś w każdym smartfonie, niezależnie od półki cenowej. W żadnym nowoczesnym sprzęcie nie ma baterii wymagających formowania.Jak traktować nowoczesne baterie?Warto wiedzieć, że próba poddania nowoczesnych akumulatorów procesowi formowania może nie skończyć się dla nich najlepiej. Takie działania uszkadzają baterie litowe lub obniżają znacznie ich sprawność. Aby należycie zadbać o baterię w nowym smartfonie, lepiej zadbać, by nie podłączać go do prądu, dopóki nie osiągnie 20% - czyli aż do pierwszego komunikatu o niskim poziomie naładowania.

Co ciekawe, ładowanie do 100% też nie jest korzystne - lepiej odłączać telefon przy 90% energii.Dzięki takim prostym zasadom można wydłużyć żywotność baterii w nowym smartfonie. Korzystne jest także używanie oryginalnych ładowarek oraz nieprzegrzewanie telefonu. Poprawne użytkowanie nowoczesnych baterii,  a więc dbanie, by nie były rozładowywane do zera ani ładowane do pełna, zapewni im maksymalną żywotność. Z pewnością nie można za to poddawać ich procesowi formowania - w skrajnym przypadku bateria litowa, tak potraktowana, może nawet całkowici3 odmówić działania. Lepiej więc zostawić zamierzchłe zasady za sobą i nauczyć się obsługi nowoczesnych baterii.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz