Poradnik jaki smartfon wybrać

Udostępnij

Smartfony zalicza się do tych urządzeń, z których obecnie korzysta niemalże każdy. Regularnie wymieniamy je również na bardziej nowoczesny model. Nie każdy musi jednak wiedzieć, co warto brać pod uwagę przy zakupie nowego smartfona. Poniżej garść praktycznych wskazówek, z pomocą których uda się znaleźć model maksymalnie dopasowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Z naszego artykułu dowiesz się między innymi na jakie typy ekranów oraz rozdzielczości stawiają producenci, jaki smartfon to najlepszy wybór, jeśli poszukujemy telefonu do gier, a jaki wówczas, gdy ma on być przeznaczony do nagrywania filmów. Podpowiemy co wybrać, jeśli chcemy smartfonem robić dobrej jakości zdjęcia, a co wówczas, gdy poszukujemy smartfona do VR.

Wielkość i rozdzielczość ekranu, czyli jaki ekran w smartfonie

Obecnie niezwykle modne są smartfony z wyświetlaczami o dużych przekątnych. Znaczna część smartfonów, które dostępne są na rynku ma wyświetlacze o przekątnych od 5 do nawet 7 cali. Standardem jest smartfon, którego wyświetlacz ma 6 cali. Jednocześnie trzeba podkreślić, że nie przekłada się to na drastyczne zwiększenie ogólnych rozmiarów smartfonów. Producenci robią również wszystko, aby ramki wokół wyświetlaczy były możliwie jak najmniejsze. Standardowe dotąd proporcje wynoszące 16:9 zastępowane są przez proporcje 18:9.Trendem, którego nie da się nie zauważyć jest również tak zwany notch. Jest to wcięcie w górnej części wyświetlacza. To w nim znajduje się aparat przeznaczony do robienia selfie oraz czujniki różnego rodzaju.

Nowoczesny smartfon

To element, który w istotny sposób wpływa na stylistykę smartfona. Jeśli więc ktoś ma jakieś szczególne upodobania, powinien uwzględnić ten element podczas zakupu nowego telefonu. Przykładem naprawdę nowoczesnego smartfona, który posiada wyświetlacz z notchem jest iPhone X. Miłośnicy klasycznych wyświetlaczy będą z kolei zadowoleni z zakupu Samsunga Galaxy Note 9. Zmiana proporcji wpływa również na rozdzielność. Zamiast rozdzielczości HD, Full HD czy QHD mamy dzisiaj rozdzielność HD+, Full HD+ oraz QHD+.

Systemy operacyjne stosowane w smartfonach

Jeszcze nie tak dawno na rynku dostępne były trzy podstawowe mobilne systemy operacyjne. Mowa oczywiście o Google Android, Apple iOS oraz Windows Phone. Jeśli chodzi o Windows, to nowe modele nie są już wyposażane w ten system operacyjny. Liderem pozostaje ciągle Google Android, na który stawia zdecydowana większość producentów. Bez wątpienia warto jednak wybierać urządzenia, które wyposażone są w nowsze wersje. Zalicza się do nich Android 8 Oreo oraz dopiero wchodzący na rynek Android 9 Pie. Jeśli chodzi o system Apple iOS, to znajdziemy go wyłącznie na smartfonach sygnowanych marką Apple. Google Android to dobry system, jeśli pod uwagę weźmiemy możliwości jego personalizacji. Z uwagi na jego popularność dostępnych jest na niego wiele aplikacji oraz rozmaitych gier. Tym, co zasługuje na podkreślenie jest jednak optymalizacja systemu. Gwarantuje on naprawdę szybkie aktualizacje oraz jest niezwykle bezpieczny.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz