9 wskazówek, o których każdy zapomina na smartfonie

Udostępnij

Postępuj zgodnie z tymi przydatnymi wskazówkami, aby cieszyć się swoim smartfonem, jednocześnie chroniąc swoją prywatność.

Statystycy szacują liczbę telefonów komórkowych na świecie na około 5 miliardów, z czego około połowy stanowią smartfony. To 2,5 miliarda używanych smartfonów, co oznacza, że jedna trzecia ludności świata wysyła sms-y, FaceTiming, wysyła i odbiera zdjęcia, a poza tym korzysta ze swoich telefonów do czegoś więcej niż tylko do rozmowy. Nawet jeśli spóźniłeś się na imprezę ze smartfonem, najprawdopodobniej korzystasz z tego inteligentnego urządzenia mobilnego każdego dnia, gromadząc dużo danych osobowych.  Więc może zastanawiasz się, "jak utrzymać mój smartfon w bezpiecznym miejscu?"

Wystarczy postępować zgodnie z tymi 9 wskazówkami dotyczącymi ochrony mobilnej i jesteś na drodze do najlepszych praktyk smartfonów, które chronią Twoją prywatność w bezpieczny i zdrowy sposób.

1. Zablokować urządzenie za pomocą hasła

Bez tej pierwszej warstwy zabezpieczeń każdy, kto odbierze Twój telefon, może uzyskać dostęp do Twoich aplikacji i danych w nich przechowywanych. Ustaw hasło, które tylko Ty znasz, i po prostu dotknij go przed użyciem telefonu. Dla tych urządzeń, które na to pozwalają, można również ustawić "touch ID", który otwiera telefon w odpowiedzi na odcisk palca lub ustawić "face ID", który odblokowuje telefon, gdy przednia kamera skierowana do przodu rozpoznaje Cię.

2. Unikaj podejrzanych powiązań

Na każdy link otrzymany w e-mailu lub tekście należy spojrzeć podejrzanym okiem. Jeśli nie znasz nadawcy, nie myśl nawet o kliknięciu na link. Jeśli znasz nadawcę, upewnij się, że rzeczywiście go wysłał przed kliknięciem. Fałszywe konta e-mail, tekstowe i wiadomości podszywające się pod znaną Ci osobę lub podmiot to powszechna cyberprzestępcza sztuczka, znana jako phishing. Nie bierz przynęty.

3. Natychmiast zaktualizuj swoje oprogramowanie

Każdorazowo, gdy pojawi się aktualizacja dla Twojego urządzenia, pobierz ją i zainstaluj od razu. Te aktualizacje często zawierają poprawki bezpieczeństwa, poprawki luk i inne niezbędne zabezpieczenia.

4. Używaj unikalnych haseł do KAŻDEGO konta online

Unikaj ponownego używania haseł. Kiedy cyberprzestępcy dostaną w swoje ręce hasło użytkownika, wypróbują to hasło dla każdego z jego kont. Nie dawaj im takiego klucza szkieletowego. Najlepszą praktyką jest użycie menedżera haseł do tworzenia unikalnych, trudnych do złamania haseł. Zaletą menedżera haseł jest to, że zapamiętuje on wszystkie Twoje hasła dla Ciebie. Inną możliwością jest użycie pamiętnych zdań lub "zdań", które można zapamiętać.  Jeśli musisz je zapisać, zrób to, ale przechowuj je z dala od swojego komputera.

5. Używanie sieci VPN w otwartych sieciach Wi-Fi

Trudno jest uniknąć korzystania z otwartej sieci Wi-Fi - jesteś zajęty, wychodzisz i musisz wykonać kilka transakcji online.  Oto typowy scenariusz: zdarza się, że jesteś w kawiarni, więc podłączasz swój telefon do niezabezpieczonej sieci Wi-Fi i dokonujesz zakupu lub przeprowadzasz transakcję bankową w swoim telefonie komórkowym. Wszyscy tam byliśmy. Jeśli więc w takiej sytuacji musisz korzystać z otwartej sieci Wi-Fi, zdobądź aplikację VPN dla swojego urządzenia mobilnego. Sprawia ona, że jesteś anonimowy w sieci, dzięki czemu możesz bezpiecznie korzystać z otwartej sieci Wi-Fi ukrytej przed oczami czających się cyberprzestępców.

6. Pobierz aplikacje z renomowanych sklepów z aplikacjami

Korzystaj tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami - Apple App Store, jeśli masz iPhone'a lub iPada, oraz Google Play Store, jeśli masz urządzenie z systemem Android. Zbyt często zdarza się, że twórcy złośliwego oprogramowania tworzą fałszywe złośliwe aplikacje i umieszczają je na podejrzanych stronach internetowych innych firm, mając nadzieję, że ktoś będzie na tyle naiwny, by je pobrać. Oficjalne sklepy z aplikacjami mają bardziej rygorystyczny proces weryfikacji.

7. Tworzenie kopii zapasowych danych w chmurze

Oszczędzisz sobie wiele bólu głowy, jeśli będziesz na bieżąco tworzyć kopię zapasową swojego telefonu. W ten sposób, jeśli kiedykolwiek zostanie zgubiony lub skradziony, w kopii zapasowej nadal będziesz mieć aktualne wszystkie aplikacje, dane i konta.

8. Włączyć zdalne wycieranie telefonu.

Jako przedłużenie spokoju ducha od ostatniego kroku, jeśli Twój telefon zostanie zgubiony lub skradziony, możesz zdalnie wymazać wszystkie swoje dane osobowe z jego pamięci. (I nie musisz się martwić o utratę tych danych, ponieważ masz swoją podręczną kopię zapasową (patrz punkt 7). Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zdalnie usunąć iPhone'a i wymazać urządzenie z systemem Android na swoich stronach internetowych.

9. Użyj aplikacji zabezpieczającej

Pamiętając o wszystkich powyższych wskazówkach, będziesz miał się dobrze na baczności, a zainstalowanie aplikacji astrong security zabierze Cię do końca drogi do pełnej ochrony. Oprogramowanie Cybersecuritysoftware działa nieprzerwanie w tle, upewniając się, że żadne nieznane programy ani pliki nie przedostaną się do urządzenia. Avast posiada jeden z największych silników zabezpieczających na świecie, chroniący globalną sieć setek milionów użytkowników. Chroń swoje dane i swój spokój ducha, instalując Avast Mobile Security dla systemu iOS lub Avast Mobile Security dla systemu Android.

Nie ma powodu, by nie cieszyć się zabawą i wygodą korzystania ze smartfonów. Każda nowa technologia wymaga nowej lekcji bezpieczeństwa. Wystarczy, że zapamiętasz te wskazówki, a będziesz mógł pewnie cieszyć się emocjami związanymi z najnowszymi narzędziami.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz