Apple Watch SE Recenzja

Udostępnij

Nowy Apple Watch SE przynosi innowacje w jednym obszarze, w którym Apple zwykle pozostaje nieco w tyle: ceny! Ale aby lepiej zrozumieć, co nowego w Apple Watch SE, przejdźmy się szybko w dół pasa pamięci.

Zegarek Apple Watch Series 4 był tym, który naprawdę zapoczątkował nową erę dla zegarków Apple: przyniósł zupełnie nowy, nowoczesny design z mniejszymi ramkami i bardziej wciągający wyświetlacz, plus po raz pierwszy, zaczął brać na poważnie chronić swoje zdrowie z funkcji, takich jak EKG i wykrywania upadku. W przyszłym roku, w 2019 r., Apple Watch 5 wprowadził ekran zawsze włączony - wygodną funkcję, której tak bardzo brakowało.

W tym roku, po raz pierwszy, firma Apple zaprezentowała nie jeden, ale dwa zegarki jednocześnie: Apple Watch Series 6, wysokiej klasy model z szybszym procesorem, jaśniejszym ekranem i czujnikiem tlenu we krwi oraz Apple Watch SE, bardziej przystępną cenowo wersję. Ale pomimo posiadania dwóch nowych zegarków zamiast jednego, jest mniej powodów, aby uaktualnić dla obecnych użytkowników i Apple Watch SE faktycznie usunął kilka użytecznych funkcji z teraz przerwanej serii 5 zamiast dodawania nowych.

Dlaczego więc mielibyście Państwo kupować Apple Watch SE? Brakuje w nim wygodnego, zawsze dostępnego wyświetlacza z Serii 5, a także funkcji zdrowotnych, takich jak czujnik EKG i czujnik tlenu we krwi.

Jednak to, co dostaje prawo, jest cena: SE zaczyna się zaledwie 280 dolarów, dość zniżki od 400 dolarów koszt flagowego zegarka Series 6. Ponadto, po raz pierwszy w Apple Watch, aktualizacja do modelu komórkowego, który można używać niezależnie od telefonu kosztuje tylko 50 dolarów dodatkowych, połowa ceny takiej aktualizacji używane do kosztować wcześniej.

A ponieważ w Apple Watch SE chodzi o oszczędność pieniędzy, oto jak wiele możesz zaoszczędzić w porównaniu z wyższą serią 6:

 • Apple Watch SE 40mm GPS / Cellular: 280$ / 330$
 • Apple Watch Series 6 40mm GPS / komórkowy: 400$ / 500$
 • Apple Watch SE 44mm GPS / Cellular: $310 / $360
 • Apple Watch Series 6 44mm GPS / Cellular: $430 / $530

Jeśli wybierzesz wygodny model komórkowy, dzięki któremu będziesz mógł odbierać połączenia i otrzymywać powiadomienia na zegarku bez konieczności posiadania telefonu, przejście na Watch SE zamiast na Series 6 oznacza oszczędność 170 dolarów. To jest duża różnica, nie sądzisz?

Korzystanie z Apple Watch SE

Używam Apple Watch SE w ciągu ostatniego tygodnia, i są dwie rzeczy, które naprawdę się w nim wyróżniają: pierwsza z nich to właśnie to, jak bardzo jest on wygodny. Jest on podniesiony nieco powyżej nadgarstka z powodu tych czujników wystających z dołu, i jest niezwykle wygodny do noszenia nawet podczas ćwiczeń, a także podczas snu. Paski, które sprzedaje Apple, są również niezwykle dobrze wykonane. Korzystałam z opaski Nylon Sports, która jest lekka i ma swobodną stylistykę, która dobrze wygląda zarówno w pracy w codziennej koszuli i stroju dżinsowym, jak i na siłowni. Nowe opaski Solo Loop bez klamry są jeszcze lżejsze i łatwo się w nich poruszać, ale kosztują dodatkowo 50 dolarów i są dostępne w 9 różnych rozmiarach, więc trudno jest wybrać odpowiedni rozmiar bez wcześniejszego przymierzenia.

Jedna rzecz, którą uważam, że Apple Watch nie jest jednak zegarek sukienka. Zwłaszcza Watch SE, który jest dostępny tylko w aluminiowej obudowie, więc nie masz modeli ze stali nierdzewnej lub tytanu, które są dostępne w Serii 6 i które wyglądają nieco bardziej stylowo. Ale czuję, że nie chodzi tu tylko o materiały, w Apple Watch brakuje trochę tego wykwintnego, biżuteryjnego typu powabu, jaki posiada klasyczny sukienkowy zegarek. Kiedy musiałam wychodzić na zewnątrz w nocy i chciałam dobrze wyglądać, sięgałam po mój klasyczny zegarek, ponieważ Watch SE po prostu nie czułam się odpowiednia.

Druga rzecz jest czymś niezwykle irytującym: brakujący zawsze na ekranie. Będąc kimś, kto codziennie nosi klasyczny zegarek, jestem przyzwyczajony do tego, że raz na jakiś czas rzucam okiem na ten czas. To stało się pewnym nawykiem, więc przyłapałem się na robieniu tego samego spojrzenia na Watch SE, tylko po to, by zobaczyć bezużyteczny czarny ekran. Musisz celowo przesunąć nadgarstek, aby zobaczyć czas, a czasami to nie zadziała przy pierwszym uruchomieniu, a to jest po prostu irytujące.

Apple Watch SE: funkcje zdrowotne i śledzenie snu

W Apple Watch SE może brakować czujnika EKG i czujnika tlenu we krwi, ale jest wyposażony w czujnik tętna, który śledzi puls z dużą dokładnością. Widziałem błędne odczyty z tańszymi zespołami fitness, i cieszę się, że mogę naprawdę zaufać czujnikowi tętna w Watch SE. Podczas ustawiania zegarka, możesz mieć go, aby ostrzegał Cię przed nienormalnie niskim lub wysokim tętnem, co potencjalnie może pomóc uniknąć poważnego kryzysu zdrowotnego, a to jest coś, co jest bardzo miłe.

Zegarek Watch SE posiada również zawsze włączony wysokościomierz, dzięki czemu może informować o aktualnej wysokości. Możesz również po prostu zapytać Siri "jakie jest moje wzniesienie" i uzyskać natychmiastową odpowiedź, co jest bardzo fajne, jeśli jesteś alpinistą.

Sleep tracking jest kolejną nową funkcją, która przychodzi nie tylko do tego Watch SE, ale do wszystkich Apple Watches z najnowszym oprogramowaniem, watchOS 7. Niestety, funkcja sleep tracking jest niezwykle podstawowa w swojej obecnej formie. Nie otrzymujesz żadnych użytecznych informacji na temat etapów uśpienia, ani żadnych szczegółowych informacji na temat rozkładu snu. Wystarczy, że zobaczysz wykres słupkowy pokazujący ile czasu spędziłeś w łóżku, to wszystko.

Watch SE obsługuje również funkcję wykrywania upadków, szczególnie przydatną dla osób starszych. Zegarek w inteligentny sposób wykryje prawdziwy upadek i zadzwoni pod numery alarmowe, co może być funkcją ratującą życie. Nie testowałem tej funkcji celowo, ale kiedy grałem w siatkówkę z zegarkiem, mylnie myślałem, że upadłem i miałem zamiar zadzwonić na pogotowie, więc ta funkcja nie jest całkowicie niezawodna, ale przyznaję, że gra w siatkówkę ze wszystkimi gwałtownymi ruchami może być bardzo specyficznym przypadkiem testowym.

Oglądaj SE na Fitness i Sport

Podczas gdy Apple Watch SE nie dodaje nowych funkcji fitness i sportowych, Apple kontynuuje dodawanie nowych rodzajów treningów z oprogramowaniem watchOS, dzięki czemu SE czerpie z tego korzyści i można teraz śledzić szereg nowych treningów, takich jak taniec, trening siłowy funkcjonalny, trening podstawowy i inne.

Podczas gdy Apple Watches obsługuje automatyczne wykrywanie treningów, ja odkryłem, że to rzadko będzie działać w ogóle. To rozczarowujące, że trzeba ręcznie nacisnąć przycisk, aby rozpocząć śledzenie treningu za każdym razem, a Apple Watch często nie rejestruje prawidłowo nawet spaceru samodzielnie, podczas gdy inne gadżety wykonują w tym o wiele lepszą pracę.

Jest też większe pytanie: czy naprawdę musisz śledzić każdy pojedynczy trening? Przydatna może być znajomość szczegółów i statystyk dotyczących biegu lub treningu, jeśli jesteś sportowcem wyczynowym, ale czy reszta z nas powinna liczyć każdą pojedynczą kalorię i śledzić każdy pojedynczy trening? To szybko mnie osobiście przytłaczało.

I tak, nadal można pływać z Watch SE jak z każdym innym Apple Watch od Serii 2. Watch SE jest w pełni wodoodporny i gotowy do użycia w basenie, tylko nie używaj go, gdy pływasz w słonej wodzie, ponieważ mogłoby to go uszkodzić.

Ponadto, nie, nie ma jeszcze sposobu, aby prawidłowo śledzić rutynę na siłowni w pełni, ale aby być uczciwym, wydaje się, że nie ma zużycia, które mogą prawidłowo śledzić swój ciężki podnoszenia.

Apple Watch SE żywotność baterii i ładowanie

Jedna rzecz, która wydaje się nigdy nie zmieniać z Apple Watches jest żywotność baterii. Wszystkie Apple Watches trwają około półtora dnia. Dzięki funkcji śledzenia aktywności baterii w trybie uśpienia, która jest teraz dostępna, żywotność baterii jest jednak ważniejsza niż kiedykolwiek.

Zaczynając dzień o około 7:30 rano z w pełni naładowanym Apple Watch, byłem w stanie wrócić do domu z pracy około 6:30pm, z około 60% na mierniku baterii. Do spania około 23:30 zegarek zazwyczaj nadal ma więcej niż 40% soku w lewo, w zależności od tego, czy pracuję wieczorem i jak długo. I wtedy pełna noc snu wyczerpałaby się gdzieś pomiędzy 10% a 15% z baterii, więc obudziłbym się następnego dnia z około 25% baterii w lewo.

To sprawia, że Apple Watch SE w pełni zdolny do pracy 24 godziny po wyłączeniu ładowarki i śledzenia swojego snu. Jednakże, na pewno nie jest to 2-dniowy zegarek, i trzeba by znaleźć czas, aby naładować go w porze lunchu na następny dzień. Dla mnie, praca przy biurku od 9 do 5, która była możliwa, ale czułem się jak obowiązek. Dla wielu innych osób byłoby to po prostu niemożliwe, a oni musieliby naładować go w nocy, więc śledzenie snu nie byłoby możliwe na co dzień.

Nadal uważam, że żywotność baterii w Apple Watch i codziennej rutyny ładowania jest jednym z najgorszych elementów posiadania go.

Szybkie ładowanie byłoby również świetną rzeczą do posiadania. Obecnie, ładowanie nie jest zbyt wolne: trwa godzinę, aby naładować Watch SE do około 80%, a pełne naładowanie trwa około półtorej godziny.

Wniosek


Pod koniec dnia, Apple Watch SE nie jest niczym nowym. Firma Apple właśnie wzięła Apple Watch Series 5, odcięła się od funkcji "Always-on" rezerwując go na droższą serię 6, a także nie zawarła w nim czujnika EKG i tlenu we krwi. Seria 6 ma również szybszy procesor S6, ale wątpię, aby ktokolwiek zauważył, ponieważ procesor S5 już czuje się bardzo szybko.

To, co uważam za naprawdę ekscytujące, to możliwość zakupu w pełni niezależnego Apple Watch z komórkowej łączności, która pozwala na pozostawienie telefonu w domu raz w znacznie niższej cenie teraz, zaczynając od zaledwie $330 (vs $500 na Serii 6). I to może być tylko tyle, aby Watch SE jeden z najbardziej popularnych smartfonów wokół.

Profesjonaliści

 • Bardziej przystępna cena, dużo na modelu komórkowym
 • Szybkie działanie
 • Duża różnorodność wysokiej jakości powierzchni obserwacyjnych
 • Bardzo wygodne do noszenia
 • Bardzo dokładne pomiary tętna dla smartfona

Cons

 • Nie zawsze na ekranie
 • Wciąż muszę go codziennie doładowywać
 • Śledzenie w czasie snu mniej przydatne niż u rywali
 • Brak EKG, brak czujnika tlenu we krwi
 • Nie działa z telefonami z systemem Android

Komentarze (0)

Zostaw komentarz