System audio 2.0. Na czym polega?

Udostępnij

Najprostszym systemem głośnikowym jest para stereo lub system 2.0. Mimo swojej prostoty konieczne jest zrozumienie cech głośników 2.0 i technologii oraz sposobu ich podłączenia do źródła dźwięku.

Różnice między głośnikami 2.0 a systemami wielokanałowymi

Rodzaje systemów głośnikowych można z grubsza podzielić na dwa typy:

  • stereofoniczny;
  • system wielokanałowy.

Kolumny głośnikowe stereo składają się z dwóch jednostek - pary głośników z głośnikami przednimi zainstalowanymi po prawej i lewej stronie. Jest to najprostsza technika transmisji dźwięku. Taki system zapewnia minimalne wymagania dotyczące odtwarzania dźwięku, a jednocześnie jest na wystarczającym poziomie, na przykład do instalacji na komputerze.

Głośniki 2.0 są również podłączone do laptopów i urządzeń mobilnych w celu transmisji dźwięku podczas gier, oglądania filmów, słuchania dźwięku w tle. Kolejną zaletą tych głośników jest łatwość podłączenia. Z tego powodu, jeśli nie ma potrzeby wysokiego poziomu jakości dźwięku, a planujesz używać systemu do celów biznesowych, optymalną opcją będą głośniki 2.0. System wielokanałowy to zestaw urządzeń akustycznych zawierający więcej głośników. Najprostsze systemy tego typu to pięć głośników szerokopasmowych i jeden subwoofer konwertujący niskie częstotliwości. Taki zestaw urządzeń tworzy pole dźwiękowe, które dosłownie otula słuchacza, przekazując głośność i głębię dźwięku reprodukowanego materiału.

Nie dla wszystkich słuchaczy subwoofer wydaje się niezbędnym elementem systemu wielokanałowego, ale to dzięki wysokiej jakości głośnikom szerokopasmowym można zwiększyć czystość dźwięku. Warto osobno wyjaśnić, że głośniki wielopasmowe są rozumiane jako urządzenia z kilkoma dynamicznymi emiterami, które przetwarzają zakres od 20 Hz do 20 kHz. Oczywiście takie systemy są kilkakrotnie droższe niż konwencjonalne pary stereo, ponieważ zawierają bardziej wyspecjalizowany sprzęt kierunkowy. Kolumny 2.0 należą do pierwszego typu i są czasami nazywane parą stereo. Mogą być zarówno stacjonarne, jak i przenośne.

głośniki

Podłączenie głośników 2.0

Zanim będziesz mógł cieszyć się dźwiękiem nowego 2-kanałowego głośnika, musisz go odpowiednio sparować z istniejącym źródłem dźwięku. Ogólnie rzecz biorąc, system głośników 2.0 jest bardzo łatwy do podłączenia; wszystkie opcje połączeń, w zależności od rodzaju źródła dźwięku, są prawie takie same i różnią się jedynie ogólnymi warunkami.

Połączenie z komputerem

Głośniki podłącza się do komputera stacjonarnego lub laptopa w ten sam sposób – za pomocą wtyku mini-jack 3,5 mm na kablu. Większość komputerów stacjonarnych i laptopów ma zintegrowaną kartę dźwiękową. Jedynymi wyjątkami są modele komputerów biurowych - w ich przypadku zwykle nie ma potrzeby używania żadnego dźwięku i radzą sobie tylko z małym głośnikiem o wysokiej częstotliwości - głośnikiem, który odtwarza dźwięki systemowe. Karta dźwiękowa może być zintegrowana z płytą główną lub podłączona do niej za pomocą specjalnego złącza. Dochodzi do zewnętrznej ściany komputera. W każdym razie możesz określić miejsce podłączenia głośników za pomocą charakterystycznych wielokolorowych okrągłych złączy:

Podłączanie do telewizora

Podłączenie głośników do telewizora może być wymagane w różnych sytuacjach - z reguły jest to zbyt mała moc lub awaria głośników wbudowanych w sprzęt. W przeciwieństwie do komputera, telewizor można podłączyć do głośników 2.0 na wiele sposobów. W zależności od złączy w obudowie telewizora głośniki można podłączyć na dwa sposoby:

  • przez tę samą wtyczkę 3,5 mm, którą podłącza się do wyjścia liniowego - to złącze można znaleźć w większości nowoczesnych telewizorów, chociaż często są do niego podłączone słuchawki;
  • przy użyciu drugiego typu analogowych złączy głośnikowych - RCA lub tulipan.

W pierwszym przypadku połączenie nie różni się od opcji z komputerem; druga sytuacja powinna zostać przeanalizowana bardziej szczegółowo. W rzadkich przypadkach głośniki 2.0 mogą mieć odpowiadające gniazda RCA - czerwone i białe. W zestawie znajduje się kabel, na obu końcach, którego znajdują się wtyczki w odpowiednim kolorze. Ten kabel łączy te same złącza w głośnikach i telewizorze. Jeśli używane są standardowe głośniki, do podłączenia wymagany jest adapter RCA - mini-jack.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz