Xiaomi - wymowa

Udostępnij

Jeszcze do niedawna Xiaomi była jedną z niszowych marek, mało dostępnych i popularnych w Polsce. Dziś nie można zaprzeczyć faktowi, że podbija nasz rynek - powodem są niskie ceny smartfonów o szczególnie dobrej specyfikacji technologicznej. Rosnąca popularność sprawiła, że o Xiaomi się mówi. A jak mówić, by mówić poprawnie? To wcale nie jest oczywiste! Jak wypowiadać nazwę tej firmy?

Fantazja nie zna granic

Język mandaryński stanowi dla zdecydowanej większości Polaków ogromną tajemnicę. Chińskie firmy nierzadko są więc wymawiane na milion autorskich, zupełnie niepoprawnych sposobów. Nieliczne osoby wiedzą, jak wypowiadać nazwę trzeciego producenta smartfonów na świecie. Nawet posiadacze jego smartfonów, niezwykle z nich zadowoleni, jąkają się zakłopotani przed odpowiedzią na pytanie, jakiej marki jest ich telefon.

O poprawną wymowę słowa Xiaomi spytano Hugo Barra, wiceprezesa firmy, obecnego podczas konferencji organizowanej przez BGR. Na pewno nie jest to "Ksiaomi" ani "Szaomi" - a tak najczęściej wymawia się je w Polsce. Okazało się, że najpoprawniejsza wymowa nazwy tej chińskiej marki to "Szał-mi". Hugo Barra wyjaśnił to bardzo dobrze:

Kłopotliwa wymowa

Nie tak łatwo jest nauczyć się wymowy nazw marek z chińskiego rynku. Dlatego wiele osób nie wie, jak właściwie wypowiedzieć Huawei (ła-łej) i Xiaomi (szał-mi). Choć wyniki sprzedaży Xiaomi są dziś naprawdę imponujące, a coraz więcej Polaków decyduje się na ich telefon, nieliczni dbają o poprawność językową. Warto dowiedzieć się, jak wymawiać te nazwy i zabłysnąć w towarzystwie!

Oczywiście nikt nie zabroni klientom wymawiać nazwę firmy tak, jak chcą, o ile pozostają jej wierni. Dbałość o właściwą wymowę jest jednak przyjemna, także dla wymawiającego. Przede wszystkim likwiduje uczucie niepewności i zakłopotania, gdy ktoś pyta "jakiej marki masz telefon?".

Komentarze (0)

Zostaw komentarz