Oppo Enco Free recenzja: lekkie słuchawki douszne nie robią wrażenia

Udostępnij

Oppo nie tylko podbija niemiecki rynek swoim asortymentem atrakcyjnych cenowo smartfonów, ale także chce stworzyć cały ekosystem sprzętu, w tym akcesoriów. Oczywiście obejmuje to również prawdziwe słuchawki bezprzewodowe. Flagowy model jest znany jako Enco Free i podobnie jak wiele innych, opiera się na AirPodach Apple. Oppo odbiega jednak od standardu w podejściu hybrydowym. Pytanie brzmi, czy ten pomysł działa?

Oppo Enco Bezpłatna data wydania i cena

Oppo Enco Free jest dostępny w białej i czarnej wersji językowej w Niemczech od maja 2020 roku. Oppo zaleca cenę około 130 € (150$) dla dealerów. Jak dotąd, praktycznie wszyscy dostawcy zastosowali się do tej sugestii. Słuchawki na Amazonie są często znacznie tańsze niż zalecana cena detaliczna. W sierpniu 2020 r. cena obu modeli spadnie poniżej 100 euro (120 dolarów).

Oppo Enco Free projektowanie i budowanie jakości

Wystarczy umieścić go w uchu, aby rozpocząć odtwarzanie muzyki - firma Apple spopularyzowała podejście do projektowania wkładek dousznych w postaci prawdziwych bezprzewodowych słuchawek z ich wszechobecnymi AirPodami. Konstrukcja ta nie chroni jednak dobrze przewodu słuchowego przed hałasem z zewnątrz. Przynajmniej można sprawić, że słuchawki będą działać szybko, bez konieczności pozostawiania ich w uchu przez dłuższy niż zwykle czas.

Dla porównania, Oppo odważy się wypróbować inne podejście z Enco Free. Jest to hybrydowa konstrukcja wkładek dousznych i słuchawek dousznych. Podobnie jak w przypadku AirPodów, obudowa nie posiada żadnych wystających głośników. W odróżnieniu jednak od Apple, otwór głośnika zakończony jest wąską silikonową nakładką, która zapewnia nieco ciaśniejsze dopasowanie do ucha. Jeśli wstępnie zainstalowana przystawka w rozmiarze S nie wystarcza, aby zachować dobre dopasowanie w przewodzie słuchowym, można ją wymienić nawet na dwie większe przystawki.

Pomimo dodatkowego elementu, Enco Free pozostaje bardzo kompaktowym i lekkim akcesorium. Są one ledwo zauważalne, a ich waga wynosi zaledwie cztery gramy na słuchawkę. Ta niewielka waga jest tym bardziej niezwykła, że Oppo Enco Free posiada dodatkowe uszczelnienia, które chronią go przed rozpryskami wody zgodnie z normą IPX4.

Prostokątna walizka do ładowania zapewnia również, że Oppo Enco Free pozostaje smukły. Idealnie mieści się w kieszeni koszuli i waży zaledwie 48 gramów z założonymi słuchawkami. Jedna rzecz, którą chciałbym się martwić o takie lekkie przedmioty jak ta: Mogę go po prostu źle umieścić, nie zdając sobie z tego sprawy.

Oppo Enco Free: usługa

Przytrzymaj ładowarkę obok smartfonu, otwórz pokrywę - a Twój smartfon (oczywiście z włączonym połączeniem Bluetooth) spróbuje zlokalizować słuchawki w trakcie ich parowania w menu Bluetooth. Działa to z każdym smartfonem z systemem Android i iPhone'em, więc nie ma znaczenia, po której stronie mobilnego systemu operacyjnego się znajdujesz. Jeśli korzystasz obecnie ze smartfonu Oppo, nie musisz uruchamiać ustawień systemu. Zamiast tego, na ekranie startowym automatycznie pojawi się menu parowania.

Smartfon Oppo jest również korzystny, jeśli chcesz przypisać inne funkcje do przycisków dotykowych w słuchawkach, zgodnie z Twoimi preferencjami. Jest to możliwe tylko w interfejsie użytkownika Oppo, znanym jako ColorOS. Nie ma aplikacji, która pozwala na to w innych smartfonach z systemem Android lub iPhone'ach. Co jest smutne, biorąc pod uwagę tę rażącą próbę "zmuszenia" konsumentów bliżej do odebrania urządzenia Oppo.

Na szczęście, zaraz po wyjęciu z pudełka, powierzchnia dotykowa wkładek dousznych Oppo Enco Free jest już wyposażona w użyteczne funkcje. W zależności od kontekstu, podwójne naciśnięcie zapewnia odebranie lub zakończenie połączenia lub rozpoczęcie odtwarzania i wstrzymanie ścieżki. Wyjmowanie wkładki dousznej również powoduje natychmiastowe wstrzymanie odtwarzania muzyki. Oppo posiada wbudowane czujniki do wykrywania zużycia, które to umożliwiają. Dotknięcie i przytrzymanie powierzchni wrażliwej na dotyk aktywuje odpowiedni asystent głosowy w zależności od wybranego systemu operacyjnego telefonu komórkowego. Sprawdziło się to w testach z Siri i Google Assistant.

Powierzchnia dotykowa akceptuje również machnięcia. Machnięcie w górę lub w dół na prawej słuchawce spowoduje przejście do następnego lub poprzedniego utworu. Jest to szczególnie fajne: Machnięcie w górę lub w dół na lewą słuchawkę pozwoli kontrolować poziom głośności. Rzadko zdarza się, że można to zrobić bezpośrednio na powierzchni pary wkładek dousznych. W większości przypadków będziesz musiał użyć do tego celu smartfonu lub podłączonego smartfonu.

Jak brzmi Oppo Enco Free

Oppo wbudowało wszystkie rodzaje technologii w ten flagowy model, który na papierze jest w stanie wypompować dobrą jakość dźwięku. Obejmuje to przede wszystkim głośnik o dużej średnicy, który mierzy 13,4 milimetra. Miał on zapewnić szczególnie naturalne odtwarzanie dźwięku o wysokim zakresie dynamiki. W rzeczywistości Oppo Enco Free cieszy się bardzo czystymi i pozbawionymi zniekształceń wysokimi tonami, nawet przy dużych głośnościach. Osoby, które preferują muzykę z wokalem na pierwszym planie, będą zadowolone z profilu dźwiękowego dostosowanego do średnich tonów.

Ale Oppo Enco Free jest zupełnie nieprzygotowany, jeśli chodzi o sytuacje z niskim basem. Słuchanie muzyki nastawionej na basy nie było niczym innym jak zabawą podczas całej recenzji. Oppo Enco Free z pewnością mógłby brzmieć nieco mocniej, gdyby silikonowe końcówki sięgały dalej do kanału słuchowego. Oppo zdecydowało się jednak na rezygnację z konstrukcji wewnątrzusznej, co spowodowało, że bas był luźny.

Kolejną wadą w praktyce jest brak pasywnej ochrony przed hałasem. Słyszę dużo szumu z otoczenia, więc muszę zwiększyć głośność - co z kolei denerwuje tych, którzy są wokół mnie, i oni też słyszą to, czego ja nieco słucham.

Aktywne tłumienie hałasu, w którym przeciwhałas zapewnia ciszę, nie byłoby przydatne w przypadku tak przestronnej konstrukcji. Dlatego Oppo, co zrozumiałe, zrezygnował z tego pomysłu. W tym punkcie cenowym jest to rozsądne posunięcie. Huawei i Honor mogą to zrobić nawet za 20 € (24$) do 30 € (36$) mniej w modelach Freebuds 3i i Magic Earbuds ANC.

Bateria Oppo Enco Free

Czas odtwarzania do pięciu godzin na jednym ładowaniu akumulatora jest odpowiedni dla takich słuchawek kompaktowych. To niewiele, ale na szczęście nie tak dramatycznie krótki czas, jak wspomniane modele Honor i Huawei. Z drugiej strony Oppo pakuje dużo rezerwowego soku w kompaktową obudowę do ładowania.

Wbudowany akumulator 410 mAh wystarcza na kolejne 20 godzin odtwarzania. Ile mocy pozostało w obudowie sygnalizowane jest przez diodę LED umieszczoną z przodu obudowy, zgodnie z kodem kolorystycznym sygnalizacji świetlnej. To, co zapewnia akumulator 31 mAh w słuchawkach, nie jest jednak możliwe do sprawdzenia za pomocą sygnału wizualnego lub dźwiękowego.

Ostateczny werdykt

Oppo Enco Free charakteryzuje się kompaktową konstrukcją słuchawek i eleganckim etui do ładowania. Pracuje wygodnie, a duża część imponującej wydajności spoczywa na zintegrowanych, dotykowych regulatorach głośności. Dodatkowym atutem jest ochrona przed rozpryskami wody.

Łatwe w montażu słuchawki oferują przyzwoity dźwięk podczas słuchania muzyki i podcastów z boku. Jeśli chcesz zanurzyć się w muzyce i ukryć przed otoczeniem, lepiej będzie, jeśli inne modele będą się do tego przyzwoicie przyzwyczajać, bo nie będziesz zadowolony.

Fani muzyki basowej z pewnością będą trzymać ręce z dala od Oppo Enco Free. Hybrydowy design jako mieszanka wkładek dousznych i dousznych po prostu nie działa. Silikonowe końcówki nie osłaniają wystarczająco dobrze przewodu słuchowego, by wyeliminować hałas z zewnątrz, a jednocześnie nie sięgają wystarczająco daleko w głąb ucha, by przenieść niskie częstotliwości z wystarczającym uderzeniem.

Ogólnie rzecz biorąc, Oppo Enco Free jest przyzwoitym, prawdziwie bezprzewodowe słuchawki oferuje w przystępnej cenie - jeśli nie masz nic przeciwko mieszania go w rynku średnich rozmiarów. Ale biorąc pod uwagę, że Oppo chce pozycjonować się jako producent premium, model jest rozczarowujący i dostarcza zbyt mało na zapłacone pieniądze.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz