Android One i jego specyfika

Udostępnij

Poszukiwanie telefonu posiadającego czysty system Android wcale nie musi być trudne. Jednym z najciekawszych rozwiązań wydaje się przy tym Xiaomi Mi A2 posiadający Android One, choć ciekawie prezentują się także jego konkurenci.

Nawet najszybszy i najbardziej nowoczesny telefon może pracować ekstremalnie wolno, jeśli tylko uda się nam wypełnić go po brzegi wieloma aplikacjami, które są wymagające obliczeniowo. Nie da się przy tym ukryć, że zagrożeniem bywają nawet niektórzy producenci smartfonów mający skłonność do wyposażania posiadanego przez siebie sprzętu w dziesiątki aplikacji oraz nakładek. Te nie tylko spowalniają często urządzenie, ale również stanowią spore wyzwanie dla baterii. Nic więc dziwnego, że systematycznie rośnie liczba osób, które zgłaszają zapotrzebowanie na telefony posiadające tak zwany czysty Android. Oczywiście, nim znajdziemy odpowiedni model, powinniśmy zastanowić się choćby nad tym, czy jest tak zwany czysty Android i jak to możliwe, że system pozbawiony dodatkowych nakładek zaczął budzić tak duże zainteresowanie ze strony kolejnych producentów.

Android One bez tajemnic

Co do zasady, każdy telefon oznaczony jako Android One posiada system w swojej czystej postaci. Należy jednak pamiętać, że nie jest to właściwie nazwa systemu, ale pewnej idei lub projektu, który został opracowany przez firmę Google. Dopiero z czasem idea ta zmieniła się w wersję wolną zarówno od aplikacji, jak i od kolejnych nakładek.

Szukając źródeł pomysłu na Android one wypada zresztą cofnąć się do roku 2014. Właśnie wtedy Sundar Pichai przedstawił światu oryginalny pomysł produkowania tanich smartfonów, które mogłyby trafiać przede wszystkim na rynki dopiero rozwijające się. W takim przypadku wszystkie urządzenia mogłyby działać pod kontrolą systemu Android wolnego od nakładek producenckich zarówno w odniesieniu do interfejsu, jak i do systemu postrzeganego jako całość. W oryginalnym pomyśle mówiono o wsparciu posprzedażowym, te jednak miałoby zostać podzielone między Google i kolejnych producentów zainteresowanych przystąpieniem do projektu.

android one

Jak zmieniał się Android One

Początkowo mówiąc o Android One mieliśmy na myśli bardzo słabe telefony. Nic więc dziwnego, że w Polsce nie spotkały się one z dużym zainteresowaniem, a ich naprawdę dużą sprzedaż notowano przede wszystkim w Indiach. W ubiegłym roku projekt uległ jednak pewnej przemianie. Coraz częściej mówiono o instalowaniu czystego systemu operacyjnego na smartfonach o znacznie lepszych parametrach. Obecnie mamy więc do czynienia z urządzeniami, które wcale nie są najsłabiej wyposażone, a jednocześnie można korzystać na nich z systemu w czystej postaci. Projekt zaczął więc dotyczyć telefonów ze średniej półki – tych, które na rynku cieszą się największą popularnością.

Android One na polskim rynku

Jednym z pierwszych urządzeń z czystym Androidem, jakie pojawiły się w naszym kraju był smartfon Xiaomi Mi A1, a więc poprzednik dostępnej obecnie wersji A2. Na rynku obecny jest jednak również produkowany przez LG smartfon Nexus 5X również odpowiadający tym założeniom.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz