Prawidłowe dbanie o telefon

Udostępnij

Smartfon znajduje się już w kieszeni niemal u każdej osoby. Niestety, wiedza na temat bezpiecznego korzystania z telefonów tego typu cały czas jest dość ograniczona. Jakie zasady warto stosować w celu zapewnienia swojemu urządzeniu bezpieczeństwa i komfortu pracy? Nie są one na szczęście wcale skomplikowane.

I. Przestrzegaj dopuszczalnych temperatur pracy telefonu    

Wszystkie smartfony mają wskazaną dopuszczalną temperaturę, jaka powinna panować w ich otoczeniu, by nie doszło do awarii. Zazwyczaj jest to przedział od minus kilku stopni do plus sześćdziesięciu. Mogłoby się wydawać, że jest to bardzo duży i bezpieczny przedział, ale w praktyce tak nie jest.     W szczególności groźne jest działanie silnego słońca, które powoduje nagrzewanie się przedmiotów, zwłaszcza czarnych, a czerń to najpopularniejszy kolor dla telefonu. W związku z Tm może się okazać, ze telefon zostawiony na oknie na parapecie ma nagle grubo ponad sto stopni i można na nim usmażyć jako. W takiej sytuacji może dojść do odkształceń elementów telefonu, jak również bardzo mocno zaszkodzić naszej baterii. Najczęściej stosowane obecnie baterie polimerowe i minimalnie od nich starsze baterie jonowo-litowe to rozwiązania, które bardzo nie lubią wysokich temperatur i ich wydajność szybko spada, kiedy są przegrzewane. Jest to problem tym większy, że w nowych modelach nie ma możliwości ręcznej wymiany baterii, przez co trzeba się liczyć z koniecznością wymiany telefonu lub zapłaty sporej sumy w serwisie.   

II. Trzymaj smartfona z daleka od wody i wilgoci  

 Smartfon to przede wszystkim elektronika, a elektronika nienawidzi wody. Co prawda nie ma nic przeciwko samej wodzie, ponieważ telefon można spokojnie zanurzyć wodzie destylowanej i będzie działał. Problemem są minerały rozpuszczone w wodzie i ich sole. Taki roztwór przewodzi prąd, przez co kontakt z wodą oznacza dla telefonu spięcie, a spięcie to koniec szans na włączenie uradzenia bez wymiany uszkodzonych podzespołów.

jak dbać o telefon?

III. Czyszczenie smartfona powinno odbywać się prawidłowo    

W telefonie jest wiele przeszkleń, elementów szklanych oraz metali i plastików, które tworzą gładkie powierzchnie. Nawet jeśli stosowane są technologie podnoszące twardość powierzchni, wykorzystanie niedopasowanych do tego zadania narzędzi doprowadzi do powstania rys. Nikomu na pewno nie trzeba tłumaczyć, że porysowanie ekranu to problem na co dzień, a porysowanie obiektywu to po prostu katastrofa.

IV. Podłączaj tylko sprawdzone akcesoria    

Podłączenie karty pamięci, która nie została stworzona dla danego telefonu, to jeszcze nie problem. Niefirmowy pokrowiec może nie będzie idealnie siedział i nie zapewni mu optymalnej ochrony, ale  na pewno będzie bardzo pomocny. Sporych problemów można sobie jednak narobić kupując nieoryginalne powerbanki czy ładowarki. Podawany przez nie prąd może przekraczać możliwości naszego telefonu, co na początku będzie oznaczało szybsze ładowanie, ale w niedługim czasie dojdzie do uszkodzenia płyty głównej uradzenia i będzie sobie można z telefonu zrobić co najwyżej ładny przycisk do papieru.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz